Zdewastowane siedlisko w Puszczy
Nic dziwnego, że masy ludzi zaczęły tego miejsca szukać. A część z nich zdołała leśne siedlisko odnaleźć. I to mimo, że starano się lokalizacji tego miejsca wprost nie ujawniać. Pojawiły się filmiki na YouTube oraz relacje na Instagramie. Leśniczówka z horroru "W lesie dziś nie zaśnie nikt" była na potrzeby filmu z jednej strony przemalowana na niebiesko. Na tle zielonego lasu, rosnącego wokół, była pięknym plenerem zdjęciowym. Do czasu.
Film "W lesie dziś nie zaśnie nikt" to pierwszy polski tzw. slasher. Miał premierę na Netflixie w marcu 2020 r. Głównym planem zdjęciowym była dawna leśniczówka niedaleko drogi Teofile - Rybitew na północnym krańcu Puszczy Kampinoskiej.
Co ciekawe w podłodze była klapa z fałszywymi schodami, które prowadziły do płytkiego wykopu. Jednak piwnicę grała stojąca obok domku szopa, ni to stodoła, ni to obora, w której zaaranżowano kamienny loch. Do dziś w szopie są jeszcze ślady tej "piwnicy".
Wewnątrz drewnianego domku zostało po filmowcach trochę zbędnych gratów i można je było jeszcze zobaczyć w 2021 r. Elementy scenografii dodawały nieco ciepła. Można było usiąść na kanapie, cieszyć oko regałem z wazonikiem. Jednak przedmioty pozostawione przez filmowców szybko zaczęły podlegać nadmiernej destrukcji. Z komentarzy w różnych miejscach można się dowiedzieć, że chałupka była dewastowana, ze środka poginęły meble, które widać było w najwcześniejszych relacjach.
Pojawiały się także ślady libacji. A imprezy raczej nie oszczędzały tego miejsca. Niestety ludzie nierzadko zapominają o tym, że można każde miejsce zostawić takim, jakie się je zastało. Warto szanować odwiedzane miejsca, bo możliwe, że sami jeszcze z nich skorzystamy.
Filmowcy niedługo wrócili na to miejsce. W 2021 roku miała miejsce premiera horroru "W lesie dziś nie zaśnie nikt 2" z Julią Wieniawą. Ponownie plan filmowy zaaranżowano w opuszczonej leśniczówce. Leśniczówka w międzyczasie przestała być niebieska. Okna i drzwi zabezpieczono płytami wiórowymi. Pojawiła się także pogłoska, że gospodarstwo zostanie przeniesione do skansenu w Granicy
Leśniczówka z Puszczy Kampinoskiej w serialu "Szadź"
"Szadź" to polski serial kryminalny z Maciejem Stuhrem w roli seryjnego zabójcy Piotra Wolnickiego. W czwartym sezonie serialu "Szadź", który emitowany był na platformie Max od 4 października 2024 r. do 15 listopada 2024 r. jednym z planów jest stara leśniczówka, która w filmie ma się znajdować na Dolnym Śląsku w okolicy Srebrnej Góry. To tam komisarz Agnieszka Polkowska (Aleksandra Popławska) jedzie tropem swoich podejrzeń przez las, w którym wpada w poważne tarapaty. Najwyraźniej plener ten jest tak dobry, że aż sam się prosi by tutaj kręcić.
Jednak drewniany domek, w którym komisarz Mira Janik (Jowita Budnik) ukrywa swojego sprawiającego problemy syna Maćka Janika, to w rzeczywistości ten sam obiekt, który grał w dwóch filmach "W lesie dziś nie zaśnie nikt". Można to poznać po układzie pomieszczeń i pewnych charakterystycznych szczegółach wnętrza oraz detalach na zewnątrz. Ponadto w filmie widać kluczowy drobiazd. To ledwie widoczny na ekranie, odległy o parę metrów od węgła domu, stalowy maszt radiostacji dawnej leśniczówki. Piwnicę ponownie "zagrała" użyta wcześniej do tego celu szopa.
Kampinoski Park Narodowy - historia
Kampinoski Park Narodowy został utworzony w 1958 roku. Wiele osób pisze o nim "Kampinowski Park Narodowy", ale to błąd, bo tam nie ma "w". Kampinoski Park Narodowy leży na zachód od Warszawy w województwie mazowieckim, zajmuje powierzchnię 385,4433 km², a jego otulina to 377,56 km². Ścisła ochrona w rezerwatach jest prowadzona na 4636 hektarach. Kampinoski Park Narodowy odwiedza milion ludzi rocznie. Siedziba Kampinoskiego Parku Narodowego mieści się w urokliwym Izabelinie. Pierwsze rezerwaty przyrody na tym terenie utworzono w latach 30. ubiegłego wieku. Były to obszary ścisłej ochrony: Granica, Sieraków i Zamczysko. Zabiegali o to przyrodnicy Roman i Jadwiga Kobendza. Chcieli chronić pozostałości legendarnej Puszczy Mazowieckiej w pradolinie Wisły przed wyrębem pod śródleśne polany i zabudowę. Okazało się, że byli wizjonerami, bo dziś każdy chciałby się w tym wielkim lesie budować.
Kampinoski Park Narodowy to ogromne przyrodnicze zaplecze czystego powietrza, żywej, dzikiej przyrody zapewniające regenerację mieszkańcom aglomeracji Warszawskiej. Wystarczy wyjechać trochę na przedmieścia stolicy i już jest się w Puszczy Kampinoskiej, a za mały kawałek w Kampinoskim Parku Narodowym. Można tu obejrzeć przede wszystkim porośnięte borem sosnowym wydmy, których ogrom budzi respekt przed siłą naturalnych zjawisk. Są tu także rozległe obszary bagienne, na których można spotkać łosie. Łoś jest symbolem Kampinoskiego Parku Narodowego. Inne ważne zwierzę Puszczy Kampinoskiej to bóbr. Kolejny, tym razem bardzo rzadki mieszkaniec Kampinoskiego Parku Narodowego, to ryś. Można tu także spotkać m.in. liczne rzadkie motyle (motylowe łąki), zamieszkujące siedliska łąkowe. Podczas spacerów po Puszczy Kampinoskiej zobaczymy lasy bagienne - olsowe i łęgowe, bory sosnowe, lasy dębowe.
Kampinoski Park Narodowy - atrakcje
Kampinoski Park Narodowy atrakcje ma liczne. Jedną z nich jest skansen budownictwa puszczańskiego w Granicy w tym kampinoska Kaplica Leśników w Granicy. Drugą - ośrodek edukacyjny Kampinoskiego Parku Narodowego w Granicy, przy którym funkcjonuje świetne muezum przyrodnicze z wieloma eksponatami. W Julinku, tam gdzie wcześniej znajdowała się szkoła cyrkowa, natrafimy na park rozrywki w Julinku, gdzie najlepiej poczują się najmłodsi. Warto zwiedzić cmentarz w Palmirach. To miejsce, gdzie leżą pomordowani przez Niemców w czasie drugiej wojny światowej. W ogóle Puszcza Kampinoska roi się od miejsc historycznych, gdzie rozegrały się bitwy i potyczki, czy to powstań z 1794 i 1863 roku, czy to wojny obronnej 1939 roku, czy walk związanych z Powstaniem Warszawskim 1944 roku (uroczysko Pogórze Leśne). Warto zajerzeć do uroczyska Opaleń, gdzie znajdziemy Matkę Boską oraz jezioro Opaleń. Hitem jest Atomowa Kwatera Dowodzenia z czasów Układu Warszawskiego i zimnej wojny. Warto obejrzeć Górę Ojca!
Przez Kampinoski Park Narodowy prowadzi wiele pieszych szlaków turystycznych. Ich siatką można tak naprawdę schodzić całą Puszczę Kampinoską wszerz i wzdłuż. Łączna ich długość to 360 kilometrów! Inną atrakcją jest Kampinoski Szlak Rowerowy, który ma długość 114,5 kilometra. Latem przez skraj parku kursuje z Sochaczewa do Wilczy Tułowskich zabytkowa Sochaczewska Kolej Muzealna. Warto się nią przejechać, taka podróż wąskotorówką jest bardzo urozmaicona, jest też czas na wycieczkę do lasu. Puszcza Kampinoska jest tak wyjątkowa, że od 2000 roku cały Kampinoski Park Narodowy wraz z jego otuliną jest umieszczony na liście skarbów UNESCO jako Rezerwat Biosfery "Puszcza Kampinoska".
Jak dojechać do leśniczówki z filmów?
Leśniczówka z horroru "W lesie dziś nie zaśnie nikt" i serialu "Szadź", o której historii niewiele wiadomo, znajduje się w Kampinoskim Parku Narodowym. Teren, na którym się znajduje to Obszar Ochrony Ścisłej "Rybitew". Można ją dostrzec z drogi Teofile - Rybitew. Można bardzo blisko podjechać samochodem. Dawną leśniczówkę widać także z satelity.
Z parkingu poruszając się tzw. Drogą Królewską żółtym szlakiem trzeba w miejscu, gdzie łączą się szlaki żółty i zielony skręcić w las w kierunku wschodnim. Po kilkuset metrach można dostrzec budynek, stoi tam: opuszczona leśniczówka Kampinos. Można też dojść żółtym szlakiem spod ośrodka wypoczynkowego w Starej Dąbrowie, gdzie także jest parking. Warto przy okazji odwiedzin uszanować obiekt i jego otoczenie, aby inni także mogli obejrzeć to samo, co my.
W razie problemów można też kliknąć w Mapy Google.
Zdjęcia z wycieczki do opuszczonej leśniczówki w Puszczy Kampinoskiej w kwietniu 2025 r.
Zobacz zdjęcia z wycieczki do opuszczonej leśniczówki w Kampinoskim Parku Narodowym z 27 marca 2021 roku.
Po drodze spotkaliśmy motyle, a był to pierwszy wiosenny ciepły dzień, w którym obudziły się z zimowego snu całe chmary.
A tak wyglądała leśniczówka na zdjęciu ze strony Urzędu Gminy Leoncin. Zdjęcie prawdopodobnie wykonano krótko po zakończeniu zdjęć do pierwszej części horroru "W lesie dziś nie zaśnie nikt". Widać ładnie pomalowaną elewację, szyby w oknach i sznury do suszenia prania. W środku było jeszcze wtedy sporo sprzętów domowych pozostałych po zaaranżowanym tam planie filmowym. Wkrótce potem dewastacja obiektu przyspieszyła.
Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.
![]() |
Gmina Leoncin |
Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.
Znasz? Skomentuj!