Dom Zdrojowy w Nałęczowie to miejsce, które łączy w sobie historię, naturę i zdrowie. Położony w centralnym punkcie malowniczego Parku Zdrojowego w Nałęczowie, ten sanatoryjny obiekt, zbudowany w 1964 roku, jest nie tylko symbolem uzdrowiskowego charakteru Nałęczowa, ale także prawdziwą oazą spokoju. Dzięki wyjątkowej architekturze, w tym freskom Jarosława Olejnickiego oraz egzotycznym palmom, które zawdzięczamy Franciszkowi Kamińskiemu, Dom Zdrojowy w Nałęczowie przyciąga turystów pragnących skorzystać z dobroczynnych właściwości lokalnych źródeł mineralnych.
Wodno-czekoladowa pijalnia
Dom Zdrojowy w Nałęczowie powstał w 1964 roku na zlecenie Przedsiębiorstwa Państwowego Uzdrowisko Nałęczów. Znajduje się w centralnej części Parku Zdrojowego w Nałęczowie, niedaleko potoku Bohotniczanka, niemal tuż obok centralnego stawu z Wyspą Miłości. Dom Zdrojowy w Nałęczowie składa się z dwóch pawilonów połączonych ze sobą. W jednym z nich mieści się pijalnia wód mineralnych wraz z wybudowaną nieco później palmiarnią.
W pijalni znajdują się fontanna oraz krany zasilane wodą z lokalnych źródeł mineralnych, a także stoiska handlowe z naczyniami do picia wody i pamiątkami. Budynek zdobią freski wykonane przez Jarosława Olejnickiego z Lublina. Są tam także całkiem wysokie palmy, które wyhodował uzdrowiskowy ogrodnik Franciszek Kamiński. Najstarsze z drzew pochodzi z 1903 roku. Na terenie pijalni prezentowana jest galeria rzeźb znanych i zasłużonych dla Nałęczowa osób. To plon pleneru rzeźbiarskiego z 1978 r. W drugim pawilonie znajduje się Pijalnia Czekolady "E. Wedel 1851".
Krynica zdrowia w Domu Zdrojowym
W Domu Zdrojowym w Nałęczowie można znaleźć trzy źródła leczniczej wody: "Celiński", "Miłość" oraz kranik z wodą z odwiertu górniczego "Barbara". Obok znajduje się niewielka fontanna, która korzysta z wód ze źródła "Miłość". Do picia wody stosuje się ostatnio zwykłe papierowe kubeczki. Można jednak dostać tradyjnie stosowane w usdrowiskach specjalne naczynia z długą szyjką. Są to tak zwane pijałki. Do napełniania naczyń służą wygodne krany. Są wyposażone w tabliczki z opisem każdego źródła. Wody z nich mają szereg korzystnych właściwości zdrowotnych, są dobre głównie na serce oraz w schorzeniach mięśni i stawów. Woda z nałęczowskich źródeł wspiera też odżywienie skóry, jest dobra na sen, łągodzi objawy depresji i nerwic. Jest też niezastąpiona na schorzenia przewodu pokarmowego.
Właściwości poszczególnych źródeł:
- Źródło "Barbara": woda z tego ujęcia charakteryzuje się wysoką zawartością jonów żelaza, co czyni ją pomocną w leczeniu anemii spowodowanej niedoborem żelaza. Sprawdza się przy znużeniu, apatii, trudnościach z koncentracją, oddychaniem, skurczach i osłabieniu mięśni, mrowieniu i drętwieniu kończyn, bólach stawów, zaburzeniach pracy jelit, depresjach i nerwicach. Wspomaga także prawidłowąpracę serca, wzmacnia włosy i paznokcie oraz wpływa na prawidłowe odżywienie skóry.
- Źródło "Celiński": woda zalecana przy uczuciu zmęczenia, znużenia, problemach z koncentracją, zaburzeniach pracy serca, skurczach oraz osłabieniu mięśni, drętwieniu i mrowieniu rąk i nóg, bólach stawów, zwolnieniu tętna, trudnościach z oddychaniem, przy zaburzeniach pracy jelit, nerwowości, bezsenności, a także przy wypadaniu włosów, łamliwych paznokciach i pękaniu kącików ust.
- Źródło "Miłość": woda stosowana do zdrowotnych kąpieli, reguluje i wspomaga prawidłową pracę serca, łagodzi dolegliwości mięśni (skurcze, mrowienie, drętwienie) i stawów, a także redukuje bóle głowy oraz zmniejsza problemy ze snem ułatwiając zasypianie, łągodzi stany depresyjne, leczy dolegliwości gastrologiczne, m.in. skurcze jelit, wpływa na prawidłowe odżywienie skóry.
Dom Zdrojowy w Nałęczowie. Dojazd
Najprostsza droga samochodem z Warszawy do Nałęczowa to trasa S17 w stronę Lublina. W okolicach Kurowa trzeba odbić na drogę 824 i dalej jechać prosto na Nałęczów. Koleją dotrzemy z Lublina do Nałęczowa pociągiem regionalnym, który jedzie jakieś 20-30 minut. Stacja kolejowa Nałęczów znajduje się jednak kilka kilometrów od centrum miasta, więc trzeba tam złapać busa albo taksówkę, by dotrzeć do uzdrowiska. Tylko ambitni idą pieszo. Z Lublina do Nałęczowa jeżdżą też bezpośrednie busy.Czytaj więcej: Palmiarnia w Gliwicach
Do Domu Zdrojowego w Nałęczowie dojść jest łatwo. Trzeba znaleźć Park Zdrojowy w Nałęczowie. Następnie musimy zlokalizować Pijalnię Wód. Naprzeciwko, w pobliżu centralnego stawu, zobaczymy charakterystyczny budynek Domu Zdrojowego w Nałęczowie o przeszklonej elewacji. Zresztą prowadzą tam także drogowskazy.
A jeśli przytrafią się problemy z trafieniem, można kliknąć w Mapy Google.
Zobacz więcej zdjęć z Domu Zdrojowego w Nałęczowie.
Wierzchołki palm sięgają przeszklonego sufitu.
Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.
Znasz? Skomentuj!