13 stycznia 2025

Pomnik roweru w Nałęczowie. Aleja Gwiazd Kolarstwa

Nałęczów to nie tylko malownicze uzdrowisko z bogatą historią, ale także wyjątkowe miejsce na mapie polskiego kolarstwa. Spacerując po tym urokliwym miasteczku, warto zatrzymać się przy pomniku roweru, który jest elementem Alei Gwiazd Kolarstwa. Miejsce to przyciąga zarówno miłośników sportu, jak i turystów poszukujących ciekawych zakątków. To symboliczne założenie jest hołdem dla pasji, wytrwałości i osiągnięć polskich kolarzy, a jednocześnie doskonałym pretekstem, by dowiedzieć się więcej o sportowej historii regionu.

Kolarska Aleja Gwiazd w Nałęczowie

W sercu nałęczowskiego Parku Zdrojowego, tuż przy tamie, stoi pomnik roweru. Przedstawia on archaiczny bicykl z większym przednim kołem i mniejszym tylnym. Wykonany jest z brązu. Pomnik welocypedu stoi na jednej z alejek i można na nim usiąść. Pomysł wziął się od związanej z Nałęczowem postaci pisarza Bolesława Prusa, wielkiego amatora jazdy na rowerze i założyciela Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów. Nałęczów także jest związany z kolarstwem. W 2008 i 2009 r. wystartowały stąd etapy wyścigu Tour de Pologne, organizowane są wielkie imprezy kolarstwa górskiego. Stąd mówi się nawet, że Nałęczów to "stolica polskiego kolarstwa".


Pomnik roweru znajdziemy nad wodą niedaleko Pijalni Wód i sanatorium "Józef". Jest on elementem Alei Gwiazd Kolarstwa odsłoniętej w 2008 roku. Obok pomnika są wmurowane w bruk tabliczki z nazwiskami i podpisami: Czesława Langa, Leszka Piaseckiego, Ryszarda Szurkowskiego, Mai Włoszczowskiej, Stanisława Królaka, Stanisława Szozdy, Stanisława Gazdy, Mariana Więckowskiego, Zbigniewa Sprucha, Janusza Kowalskiego, Zenona Czechowskiego i Zenona Jaskuły. Swoją "honorową" tabliczkę, odsłoniętą 27 maja 2023 r. ma tam także Bolesław Prus. Przy pomniku, który stoi wprost na żwirowej alejce, chętnie zatrzymują się turyści, by zrobić sobie z nim zdjęcie. 

Pomnik roweru Nałęczów. Jak znaleźć?

Najprostsza droga samochodem z Warszawy do Nałęczowa to trasa S17 w stronę Lublina. W okolicach Kurowa trzeba odbić na drogę 824 i dalej jechać prosto na Nałęczów. Koleją dotrzemy z Lublina do Nałęczowa pociągiem regionalnym, który jedzie jakieś 20-30 minut. Stacja kolejowa Nałęczów znajduje się jednak kilka kilometrów od centrum miasta, więc trzeba tam złapać busa albo taksówkę, by dotrzeć do uzdrowiska. Tylko ambitni idą pieszo. Z Lublina do Nałęczowa jeżdżą też bezpośrednie busy.

Czytaj więcej: Palmiarnia w Gliwicach

Do Alei Sław Kolarstwa w Nałęczowie dojść jest łatwo. Trzeba znaleźć Park Zdrojowy w Nałęczowie. Następnie musimy zlokalizować Pijalnię Wód. To w jej pobliżu nad stawem, w pobliżu "tamy" jest pomnik roweru i Aleja Sław Kolarstwa w Nałęczowie. Pamiętajmy: mimo, że Aleja Sław Kolarstwa w Nałęczowie znajduje się w Parku Zdrojowym w Nałęczowie, to na rowerze tam nie dojedziemy. W parku obowiązuje zakaz jazdy na rowerze.
A jeśli przytrafią się problemy z trafieniem, można kliknąć w Mapy Google.



Zobacz więcej zdjęć Alei Gwiazd Kolarstwa w Nałęczowie.




 



Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!