Zamek Książ w Wałbrzychu to jeden z czołowych zabytków Dolnego Śląska i jedna z jego wizytówek. Jest uznawany za jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce. Rzeczywiście, perła Dolnego Śląska, to architektoniczne arcydzieło, które do dziś zachwyca finezją i smakiem. Zamek Książ robi ogromne wrażenie i nigdy nie zawodzi turystów, olśniewając ich swoim pięknem.
Uratowana muszla mozaikowa
W 2023 roku zakończyły się prace nad renowacją Muszli Mozaikowej przy Tarasie Kasztanowcowym. Urokliwy zakątek tarasowych ogrodów pałacowych w stylu francuskim powstał z inicjatywy księcia Jana Henryka XV Hochberg von Pless przy okazji przebudowy całego zamku pod koniec pierwszej wojny światowej. Miejsce to znajduje się od strony południowej Zamku Książ.
Taras Kasztanowcowy został przyozdobiony wnęką pokrytą mozaiką. Jej głównym motywem jest muszla, stąd nazwa - Muszla Mozaikowa. To jeden z najpiękniejszych elementów małej architektury książańskich ogrodów tarasowych. Turyści nie mieli do niego dostępu przez pół wieku. Rozpadająca się konstrukcja została naprawiona, a mozaiki uzupełnione i odrestaurowane.
Pożar Perły Dolnego Śląska
10 grudnia 2014 r. na dachu zamku Książ w Wałbrzychu wybuchł pożar. Ogień pojawił się na części pokrycia nad barokową częścią zamku, która była wcześniej remontowana. Z ogniem walczyło ponad trzydzieści zastępów straży pożarnej z Wałbrzycha, Wrocławia, Jeleniej Góry, Ząbkowic, Dzierżoniowa i powiatu świdnickiego. Ogień udało się ugasić, ale zniszczenia były znaczne. Samo dogaszanie pogorzeliska trwało kilka godzin. Spłonęło około sześćset metrów kwadratowych dachu i poddasze. Z zamku w czasie pożaru ewakuowano turystów i pracowników.
Kilka dni po pożarze zarzut związany z nieostrożnością przy kładzeniu papy usłyszeli pracownicy firmy wykonującej prace remontowe. Jeden z nich miał posługiwać się palnikiem gazowym bez odpowiedniego przeszkolenia. W 2016 roku prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia wobec szefa firmy, która naprawiała dach i jego pracownika. Zarzuty dotyczyły nieumyślnego spowodowania pożaru. Mężczyźni dobrowolnie poddali się karze. Zniszczona część zamku została odbudowana i nie ma już śladu po szalejącym ogniu. Zamek uratowano być może także dlatego, że część strażaków miała wcześniej ćwiczenia na zamku Książ z prowadzenia takich akcji.
Jak dojechać do zamku Książ?
Jaki jest dojazd do zamku Książ? Istnieje kilka różnych możliwości dojazdu do Zamku Książ w Wałbrzychu. Samochodem z Wrocławia najłatwiej jechać drogą S8 w kierunku Kudowy-Zdroju, a następnie zjechać na drogę krajową nr 35 w kierunku Wałbrzycha. Po wjeździe do miasta, trzeba szukać oznaczeń kierujących do Zamku Książ. Podobnie z Krakowa można jechać autostradą A4 w kierunku Wrocławia, a następnie zjechać na drogę krajową nr 5, a potem na drogę nr 35 do Wałbrzycha. W pobliżu zamku znajdują się parkingi dla turystów. Należy kierować się oznaczeniami.
Do Wałbrzycha kursują pociągi m.in. z Wrocławia. Wysiadamy na stacji Wałbrzych Miasto lub Wałbrzych Szczawienko, a następnie przesiadamy się do taksówki lub autobusu, aby dotrzeć do zamku.
W Wałbrzychu funkcjonuje komunikacja miejska. W pobliże zamku kursują autobusy linii 8 i 12, które zatrzymują się na przystanku "Zamek Książ". Trasy do zamku Książ są dobrze oznakowane dzięki czemu łatwo tam także dojechać na rowerze.
Jeśli są problemy z dotarciem, można kliknąć w Mapy Google.
Zobacz zdjęcia z Zamku Książ w Wałbrzychu.
Makieta przy wejściu do zamku Książ.
Wnętrza zamku Książ.
Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.
Znasz? Skomentuj!