09 października 2024

Wianki nad Wisłą w Warszawie. Tradycja i teraźniejszość

Wianki nad Wisłą to coroczna plenerowa impreza w Warszawie w pobliżu Multimedialnego Parku Fontann u podnóża skarpy wiślanej. Bezpłatne wydarzenie, inspirowane tradycją nocy Kupały, przyciąga tłumy i oferuje liczne atrakcje. Njciekawsze jednak jest, zrzucanie ogromnego wianka do rzeki Wisły. Czy takie będą Wianki 2025?

Wianki nad Wisłą. Nowa... miejska tradycja

Wianki nad Wisłą organizowane są przez miasto stołeczne Warszawę od 1996 roku, zwykle w pobliżu bulwarów nad Wisłą, niedaleko Multimedialnego Parku Fontann. Tylko raz - w 2010 roku - przeniesiono je na plac Defilad pod Pałacem Kultury i Nauki z obawy przed zagrożeniem powodzią. Jest to coroczna impreza z licznymi wydarzeniami - spektaklami, warsztatami, kiermaszami. Odbywają się wtedy pokazy sztucznych ogni i koncerty. Ma się rozumieć, można się wtedy nauczyć plecenia wianków i uczestniczyć w puszczaniu wianków na wodę. Od jakiegoś czasu powstaje też jeden ogromny wianek, który jest wodowany, a następnie holowany przez motorówkę, ku uciesze licznie zgromadzonych widzów. Tak wyglądały Wianki 2022, które odbyły się 22 czerwca 2022 r.


W 2017 roku na Wianki nad Wisłą przyszło ponad 140 tys. osób. Była to największa - jak dotąd - liczba uczestniczących w tym wydarzeniu. Ten rekord nie został pobity, choć w 2012 roku widzów było ponad 100 tys. W 2023 r. zorganizowano z telewizją TVN w ramach Wianków specjalny koncert upamiętniający twórczość piosenkarki Kory Jackowskiej pt. "Kora. Przyszłam na świat po to". Była to 17. edycja Wianków nad Wisłą.
Skąd wzięła się tradycja Wianków nad Wisłą? Specjalne obrzędy w dniu letniego przesilenia odbywały się już za czasów pogańskich. W erze chrześcijaństwa kultywowano tradycję, ale już pod nazwą Sobótka lub noc świętojańska. W tym dniu palono ogniska, skakano przez ogień, wrzucano do niego zioła, wróżono i puszczano wianki na wodę. 

Scena między Wisłą a Wisłostradą

Przed głównym koncertem na imprezie Wianki nad Wisłą 2024 można było posłuchać supportu, podczas którego zagrali: Kapela ze Wsi Warszawa & BASSałyki oraz Voo Voo. Wydawało się jednak, że Wojciech Waglewski nie rozwinął wszystkich swoich możliwości, a sam koncert zdawał się nieco cichy i jakby refleksyjny.

Czytaj więcej: Pomnik Syreny nad Wisłą

Po godzinie 21 na "błoniach" wokół Multimedialnego Parku Fontann, gdzie w osi wzdłuż Wisłostrady ustawiona była scena, zaczął się wieczorny koncert "Dzwięki Wolności". Wystąpili: Mery Spolsky, Krzysztof Zalewski, Vito Bambino, Bovska, Baranovski, Wiktor Dyduła, Urszula, Felicjan Andrzejczak, Paluch, WaluśKraksaKryzys i ponownie Voo Voo.

Jak dotrzeć na Wianki w Warszawie?

By dostać się na Wianki 2025, warto sprawdzić stronę organizatora imprezy, bo mogą się na niej pojawić informacje o opcjach transportowych na czas wydarzenia. Najbliższa stacja metra to Nowy Świat - Uniwersytet na linii M2, z której jest około 15 minut spacerem w stronę bulwarów. Można dojechać tramwajem na most Śląsko-Dąbrowski i stamtąd dojść do Multimedialnego Parku Fontann. Z kolei autobusem można dotrzeć na wspomniany most Śląsko-Dąbrowski, Plac Zamkowy lub Stare Miasto i stamtąd dojść piechotą. Warto sprawdzić aktualne rozkłady jazdy w aplikacji Zarządu Transportu Miejskiego (ZTM), bo w czasie dużych imprez mogą występować zmiany w organizacji ruchu.


W Warszawie działa system rowerów miejskich Veturilo, które można wypożyczyć i dojechać w okolice Wisły. Przy bulwarach znajdują się stacje takich rowerów. Można także skorzystać z elektrycznej hulajnogi. Dogodne może być zamówienie taksówki lub użycie aplikacji takich jak Uber, Bolt, czy Freenow, aby dojechać bezpośrednio na miejsce wydarzenia. Dojazd samochodem jest możliwy, jednak w dniu Wianków na ogół zamykana jest Wisłostrada i niektóre inne ulice, a parkowanie jest w pobliżu Wisły ograniczone. Warto zaparkować nieco dalej, na przykład na Mariensztacie lub Nowym Mieście i stamtąd dojść na miejsce. Współrzędne GPS Parku Fontann to: 52.253995, 21.011486
A jeśli przytrafią się problemy z trafieniem, można kliknąć w Mapy Google.



Zobacz więcej zdjęć. Tak wyglądały Wianki nad Wisłą 2024.







Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!