14 października 2024

Skansen w Radomiu. Żuraw, owce, gęsi i indyki

Skansen wsi radomskiej w - jakżeby inaczej - Radomiu, zachęca przyjemną atmosferą i wspaniałymi widokami sielskich zakątków. W upalny dzień można się tu przespacerować cienistymi alejkami lub znaleźć miejsce na krótki odpoczynek nad wodą z dala od słonecznych promieni. Jest tu też zagroda, która ucieszy zwłaszcza najmłodszych. Są w niej owce, indyki, gęsi, kaczki i kury oraz króliki. Można się przez chwilę poczuć jak na prawdziwym mazowieckim podwórku sprzed ponad stu lat.

Jak dojechać do skansenu w Radomiu?

Jaki jest dojazd do Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu? Wejście do Muzeum Wsi Radomskiej oraz kasa biletowa znajdują się od ul. Stawowej (dojazd od ul. Krychnowickiej). Jadąc samochodem do Muzeum Wsi Radomskiej najlepiej kierować się na ulicę Szydłowiecką, a następnie skręcić w ulicę Stawową, która prowadzi bezpośrednio do muzeum. Z obwodnicy Radomia, czyli drogi ekspresowej S7 (Trasa E77 Warszawa-Kraków), trzeba zjechać na drogę krajową nr 12, która prowadzi do Radomia. Następnie skręcamy dnprawo na "starą siódemkę", czyli drogę wojewódzką nr 735. (ul. Kielecka). Następnie w prawo w ul. Szydłowiecką. Niedługo potem skręcimy z niej jeszcze raz w prawo w ul. Stawową, którą dojedziemy do muzeum. Na miejscu od strony ulicy Stawowej znajduje się wygodny parking, a koszt zostawienia samochodu to 5 zł. Pracownicy rekomendują pobranie biletu parkingowego tuż przed wyjazdem. Można zapłacić kartą i gotówką


Na miejsce można też dojechać komunikacją publiczną. Z dworca PKP w Radomiu do Muzeum Wsi Radomskiej jeździ autobus linii nr 17. Autobus jedzie bezpośrednio w okolice muzeum, a podróż trwa około 20 minut. Do muzeum można dojechać autobusami nr 14, które jadą z dworca PKP i PKS. Kursy na tej linii odbywają się jedynie w dni powszednie. Bilety na przejazd można kupić w biletomatach na przystankach lub bezpośrednio u kierowcy.
Do muzem można też dotrzeć na rowerze. Z dworca w centrum to - w zależności od wariantu - odległość od 7,5 do 9 kilometrów, czyli około pół godziny jazdy.
A jeśli przytrafią się problemy z trafieniem, można kliknąć w Mapy Google.



Zobacz więcej zdjęć z Muzem Wsi Radomskiej w Radomiu. Zagroda z Chomentowa, a w niej m.in. chałupa z tejże wsi, piwnica, spichlrz z wozownią, szopa. Stodoła jest z Borek, a obora i chlew ze Starych Brzezinek. Studnia z kołowrotem jest rekonstrukcją.
 










Na górce jest gospodarstwo i chałupa z Kłonówka, a w obejściu studnia z żurawiem z Kazimirzowa. Stodoła jest z Podzakrzówka, spichlerz z Makowa, obora z Zawady Starej.  





Na wzgórzu wznosi się wiatrak. We wnętrzu można przyjrzeć się jego pozornie skomplikowanym mechanizmom. Wiatrak ten pochodzi z Wierzbicy.



Spichlerz przerobiony na jednoizbową chałupkę. Niewielka chatka, brakuje jej kurzej stopki... Ciasna sień ze zbiorem suszonych ziół, a za drzwiami maleńka, przytulna izdebka. To zagroda biedniacza - chałupka pochodzi z Bartodziejów, a kurnik - z Kociołek.




Jest i straż ogniowa. Ta drewniana remiza pochodzi z Antoniowa.



Po drodze zobaczymy także Dom Ludowy. Ten budynek został przeniesiony z Jedlni-Poświętnego.



Na kolejnym pagórku wznosi się kościół drewniany z Wolanowa ze stojącą osobno drewnianą dzwonnicą z Wielgiego. Na terenie przykościelnym zainscenizowany niewielki cmentarzyk.








Przy ulicy jest coś w rodzju przedszkola lub szkółki dla najmłodszych dzieci. Przed wejściem bujane koniki, a w środku dziecięce zabawki i wikliniowy... chodzik. To część zagrody z Alojzowa.









Wspaniała ręcznie kuta żelazna klamka.



Tuż obok jest zwierzyniec, który spodoba się najmłodszym. Gęsi, kury, kaczki, indyki, owce i króliki. A w obejściu m.in. rekonstrukcja suszarni tytoniu, zrekonstruowana studnia i spichlerz z Rzeczniowa.





Są tu w sumie dwie obory. Jedna - z Alojzowa. Druga - ze Starosiedlic. W jednej z nich trzymane są zwierzęta gospodarskie.







Tuż obok na trawniku kierat konny.



I śliczna stodółka z pociemniałych desek ze sprzętami gospodarskimi. Stodoła pochodzi ze Skaryszewa.




Sześcioboczna stodoła z Grójca, a w niej wystawa środków lokomocji. Motorower Komar, rower Ukraina, wozy konne i sanie w sam raz na kulig.









Najciekawszy eksponat to model niesamowitego szybowca Czesława Tańskiego z Pieczysk.



Tuż obok w nowym pawilonie wystawienniczym jest ekspozycja maszyn i sprzętów rolniczych. Są drewniane widły, radła i pługi z drewniane bądź żelazne z żelaznymi lemieszami kowalskiej roboty czy uzbrojone ręcznie kutymi żelaznymi zębami drewniane brony. Ale jest też Ursus C-330 z brezentową kabiną z napisem "Łajewski Henryk, wieś Mociesze, powiat Mońki"










Chałupa z Trzemchy Dolnej.




Ule.





Dworek.






Biura. Ale zabytkowe.



Drewniana wieża widokowa nad stawem. Niestety zrujnowana i zamknięta dla zwiedzających.



Zagroda z Solca ze stodołą, wozownią i czałupą.





Młyn wodny z Zajączkowa.







A to kolejny młyn wodny - z Zofiówki.









Na koniec lamus.




Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!