08 października 2024

Kompleks Osówka. Tajemnicze podziemne miasto

Podziemne Miasto Osówka to część ogromnego projektu Riese w Górach Sowich, którego prawdziwy charakter do dziś skrywa mgła nieprzeniknionej tajemnicy. Niemcy zrealizowali w tych górach siedem podobnych obiektów. Wykute w litej skale tunele zostały okupione cierpieniem więźniów, którzy w pocie czoła drążyli w górotworze ogromne pomieszczenia i łączące je sztolnie. W Osówce te prace nabrały najbardziej realnego kształtu. Jest tutaj wysoki na 10 metrów podziemny hangar, wartownia i dwa kilometry łączących podziemne pomieszczenia korytarzy.

Woda i zimno w kompleksie Osówka

Woda w kompleksie Osówka kapie ze ścian i sufitów nieustannie. W wielu miejscach tworzą się małe stalaktyty, a ściany zaczyna pokrywać polewa naciekowa, taka jak w jaskiniach. Zimą, gdy na zewnątrz temperatura spada znacznie poniżej zera, w środku w niektórych miejscach tworzą się sople, niektóre gigantyczne. Szczególnie pięknie wyglądają okolice wejścia zimą, gdzie zimne powietrze znacznie schładza ściany korytarza. Szczególnie liczne i duże nacieki lodowe pojawiają się, gdy temperatury spadają w okolice minus dwudziestu stopni.


Ze względu na znaczne ilości napływającej wody podłoże w niewykończonych korytarzach miało znaczne nachylenie. Tam, gdzie powstały posadzki betonowe, woda była kierowana do kanałów, a następnie specjalną sztolnią odwadniającą, której ujście było zlokalizowane na tyle daleko, by nie wiązać go z podziemnym obiektem.
Wewnątrz Podziemnego Miasta Osówka panuje przez cały rok stała temperatura około 6-8 stopni Celsjusza. Co tu dużo mówić - jest więc chłodno. Dlatego zaleca się, by zwiedzający mieli ze sobą latem coś ciepłego do okrycia. My mieliśmy lekkie kurtki puchowe. Ale nasz przewodnik miał oddychającą, ciepłą kurtkę dobrą na zimę. Z kolei zimą wrażenie może być odwrotne: że to w kompleksie jest ciepło, a na zwenątrz zimno, zwłaszcza w czasie tęgich mrozów.

Jak dojechać do Kompleksu Osówka?

Podziemny Kompleks Osówka znajduje się niewiele ponad kilometr na północny-wschód od miejscowości Kolce i takiej samej odległości na północ od wsi Sierpnica. W pobliżu są Walim i Głuszyca, w których także znajdziemy ślady wojennej działalności Niemców. Z Nowej Rudy jest do Podziemnego Miasta 15 kilometrów, a z Kłodzka drogą wojewódzką 381 około 35 kilometrów.


Jeśli są kłopoty z trafieniem, można kliknąć w Google Maps.



Zobacz zdjęcia z kompleksu Osówka.






Wejścia do środka broniły gniazda karabinów maszynowych. Jeden MG-42 mógł zapewnić względnie długą obronę pozycji i dać czas na wezwanie posiłków.





Wnętrze to labirynt przejść i tajemniczych sal. Do dziś nie wiadomo dokładnie, czym miał być ten obiekt i czemu miał służyć.






























Podczas zwiedzania podziemi jest także nowocześnie i multimdialnie.



Wyjście z tajemniczego labiryntu sztolni w kompleksie Osówka.




Na końcu trasy można przyjrzeć się pozostałościom obiektów zlokalizowanych na powierzchni.






Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!