05 września 2024

Pomnik Lotników Polskich. Ponad dwóm tysiącom bohaterów

Pomnik Lotników Polskich w Warszawie z daleka wcale nie wygląda na monumentalny. Dopiero z bliska nabiera wielkości. Dopiero wtedy widać, że półkolista ściana z polerowanego kamienia to setki nazwisk bohaterów, którzy nie tylko bronili granic Polski, ale także na obczyźnie oddali życie, walcząc na obcych skrzydłach za ojczyznę. Lotnicy, którzy nie wahali się ani chwili, by się poderwać do walki.

Upamiętnienie poległych pilotów

Pomnik Lotników Polskich mieści się na Polu Mokotowskim w Warszawie. Nieprzypadkowo, gdyż przed drugą wojną światową w latach 1910-1939 to tu było warszawskie lotnisko. Z daleka monument nie wygląda na bardzo duży. Dopiero, gdy podejdziemy bliżej, widać, że ma potężne rozmiary. To większe założenie, którego główny element to ściana kamienna z wykutymi nazwiskami poległych pilotów. Jest ich tutaj uwiecznionych ponad dwa tysiące.


Drugi elemet, to stylizowane smugi kondensacyjne, które mają symbolizować przelot samolotu. Do pomnika, który znajduje się na niewielkim, sztucznie usypanym pagórku można podejść po szerokich schodach. Da się tam także wjechać na przykład z wózkiem dziecięcym, bo z boku są zgrabnie wkomponowane pochylnie. Na środku zawsze leży świeży wieniec w formie biało-czerwonej szachownicy sił powoetrznych.

Historia pomnika lotników

Niemal w samym sercu Warszawy, na Polu Mokotowskim, przy Trasie Łazienkowskiej, znajduje się pomnik poświęcony Lotnikom Polskim, którzy oddali za ojczyznę życie w latach 1939-1945. To miejsce, pełne symboliki, będące ucieleśnieniem narodowej pamięci, przyciąga uwagę zarówno warszawiaków, jak i turystów. Monument został zaprojektowany przez Marka Rogera Dziewulskiego oraz jego ojca, Tadeusza Antoniego Dziewulskiego - emerytowanego pilota 315. Dywizjonu Dęblińskiego. Twórcy monumentu stworzyli wyjątkową przestrzeń, która skłania do refleksji nad losami Polski i Polaków.

Czytaj więcej: Pałac Sapiehów w Warszawie

Pomnik został odsłonięty 27 sierpnia 2003 roku podczas uroczystości, w której udział wziął prezydent Aleksander Kwaśniewski. Komitet Budowy Pomnika powstał z inicjatywy gen. bryg. Edwarda Hyry oraz Tadeusza Dziewulskiego, reprezentujących odpowiednio stronę polską i brytyjską. Dziś opiekę nad tym miejscem sprawuje Zarząd Terenów Publicznych w Warszawie. Upamiętnienie to przypomina, jak wiele poświęcenia wymagała walka o wolność. Monument oddaje hołd lotnikom, którzy walczyli na frontach drugiej wojny światowej m.in. w wojnie obronnej 1939 roku oraz w Bitwie o WIelką Brytanię. Wymowny cytat przekazuje uniwersalną prawdę: "Wolność należy do tych, którzy mają odwagę jej bronić".

Jak dojechać do Pomnika Lotników Polskich?

Pomnik Lotników Polskich mieści się jednym z centrnalnych miejsc stolicy przy skrzyżowaniu ALej Niepodległości i Trasy łazienkowskiej, a dokładnie Alei Armii Ludowej. Na południowo wschodnim krańcu tego skrzyżowania znajduje się siedziba Głównego Urzędu Statystycznego. To właśnie za GUS-em znajdziemy Pomnik Lotników Polskich. 


Dojazd samochodem będzie łatwy, choć trzeba wziąć pod uwagę, że z Trasy Łazienkowskiej, która wiedzie wykopem, trzeba wjechać na górę i znaleźć w pobliżu miejsce do zaparkowania. Można tż dojechać autobusem linii 143, 182, 187, 188, 523 (Trasa Łazienkowska, przystanek GUS), autobusem linii 167, 174, 200 (al. Niepodległości, przystanek GUS) lub tramwajem linii 1, 7, 9, 11, 15, 17, 33 lub 35 (przystanek GUS). Można też podejść kawałek pieszo ze stacji metra M1 Politechnika
W razie problemów z dotarciem można kliknąć w Mapy Google.



Zobacz więcej zdjęć Pomnika Lotników Polskich.
















Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!