24 września 2024

Molo w Brzeźnie. Nieustająca atmosfera kanikuły

Wczesnym rankiem latem na molo w Brzeźnie spotkać można biegaczy, ludzi uprawiających jogę lub tych, którzy przyszli podziwiać wschód słońca, niesamowicie szybko wzbijającego się w górę znad wałów szarawych mgiełek nad falochronem, ślącego złote pozdrowienie statkom wychodzącym w morze. Ta wyjątkowa atmosfera kanikuły utrzymuje się  w tym miejscu przez cały rok. Budzi się tęsknota za rejsem w bezkres, dookoła świata.

Molo z widokiem na kotwicowisko

Historyczne molo w Brzeźnie było drewniane i było przedłużeniem dzisiejszej ul. Zdrojowej. Dziś jest tam przystanek tramwajowy "Dom Zdrojowy", wokół którego znajdziemy zabudowania starego Brzeźna. Molo powstało w 1900 roku i miało 100 m długości. W latach międzywojennych zostało jednak jeszcze rozbudowane i wydłużone do 250 metrów długości oraz poszerzone do 6 m szerokości. Dawne molo wcinało się w Zatokę Gdańską około kilometra dalej na wschód od dzisiejszego. Znajdowało się więc w pobliżu Domu Zdrojowego w Brzeźnie, wokół któego rozwinęła się silnie działalność uzdrowiskowa, będąca konkurencją dla Sopotu. To dawne molo w Brzeźnie zostało jednak zlikwidowane


Obecne molo w Brzeżnie jest konstrukcją drewnianą osadzoną na stalowych palach i betonowych przęsłach. Zbudowano je w latach 1993-1996 i uroczyście otwarto 19 lipca 1996 roku. Molo w Brzeźnie ma 136 metrów długości i jest szerokie na 7,2 metra. W dwóch miejscach są poszerzone drewniane tarasy, w tym jeden na samym końcu. Można stamtąd przez lunetę podziwiać statki na gdańskim kotwicowisku. Istnieją plany rozbudowy mola w Brzeźnie i wydłużenia go o kolejnych 126 metrów. W 2021 roku molo w Brzeźnie zostało wyremontowane za 792 tys. zł. W 2022 r. prace dokończono za ponad 350 tys. zł. Także po sezonie w 2024 roku trwała tam wymiana belek na schodkach prowadzących na molo z poziomu plaży. Przy wejściu znajduje się konieczna infrastruktura - łazienki i prysznice do spłukiwania piasku. Zaś samo molo jest po zmroku romantycznie oświetlone latarniami.

Molo w Gdańsku Brzeźnie. Jak dojechać?

Jak dojechać do mola w Gdańsku BrzeźnieMolo w Brzeźnie dojazd ma różnorodny. Do mola w Gdańsku Brzeźnie z centrum miasta należy kierować się w stronę ul. Grunwaldzkiej, a następnie sskręcić w ul. Hallera. Po dojeździe do dzielnicy Brzeźno na końcu ulicy znajdziemy parkingi. Do mola trzeba jeszcze przejść kawałek na zachód. Jadąc z obwodnicy Gdańska trzeba zjechać zjazdem prowadzącym na Nowy Port i Brzeźno (droga S7), a potem na ul. Czarny Dwór, która doprowadzi do samego mola w Brzeźnie i dużego parkingu przy plaży. Do mola doprowadzi wygodna aleja spacerowa, która jest przedłużeniem al. Jana Pawła II.


 Z Gdańska Głównego do Brzeźna dojeżdżają autobusy linii 148 i 158. Przystanek docelowy to "Brzeźno Plaża" na ul. Hallera, niedaleko mola. Dojeżdżają tu także tramwaje linii 3 i 5. Trzeba jednak pamiętać, że kończą one trasę na pętli "Dom Zdrojowy Brzeźno". Nie wychodząc z tramwaju należy poczekać około dwóch minut i pojechać nim nowym kursem dwa przystanki dalej. Wysiadamy na przystanku "Wczasy", przy skrzyżowaniu ul. Hallera i ul. Wczasy. Do mola mamy kawałek.
Z centrum Gdańska ścieżki rowerowe prowadzą wzdłuż ul. Hallera i ul. Czarny Dwór. Można również skorzystać z nadmorskiej trasy rowerowej, która biegnie od Jelitkowa przez Brzeźno, wzdłuż morza.
Jeśli się zgubimy, warto kliknąć w Mapy Google.



Zobacz więcej zdjęć z mola w Gdańsku Brzeźnie.























Wschód słońca na plaży w Brzeźnie.



Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!