22 lipca 2024

Pomnik Zwycięstwa w Konstancy. Socrealizm ma się dobrze

Pomnik Zwycięstwa w Konstancy wznosi się w Parku Ratuszowym w tym mieście. Miejsce jest niesamowite. To politycznie nacechowany pomnik zwycięstwa komunizmu nad faszyzmem, który jednak nabrał nowych znaczeń i dziś żyje swoim życiem, niemal nieobciążony ideologicznym przekazem z przeszłości. Brązowy monument dumnie oddaje hołd bohaterom, będąc dziś o wiele bardziej wielowymiarowym w przekazie. Wolna Rumunia znaczy już bowiem coś zupełnie innego, niż wtedy, gdy stawiano tę gigantyczną figurę z brązu

Socrealizm uczłowieczony. Zwycięstwo przetrwało 

Pomnik Zwycięstwa (rum. Monumentul Victoriei) w Parku Ratuszowym w Konstancy to dzieło, którego autorem jest Borys Caragea. Monument wyszedł zatem spod dłuta jednego z głównych rumuńskich twórców socrealistycznych w drugiej, głęboko upolitycznionej, fazie jego twórczości. Dzieło powstało w 1968 roku jako alegoria zwycięstwa komunistycznego narodu rumuńskiego nad faszyzmem. Jest to więc pomnik odnoszący się do drugiej wojny światowej. Autor znany jest z licznych innych dzieł, jednak nie powiodło im się tak dobrze jak temu pomnikowi z Konstancy, pod który wycieczki turystów prowadzą dziś przewodnicy. Dlaczego? Bo z tego miejca dobrze jst zacząć zwiedzanie.

Czytaj więcej: Muzeum Morskie w Konstancy

Borys Caragea stworzył w 1961 r. pomnik Włodzimierza Iljicza Lenina w Bukareszcie. Dzieło jednak zostało zburzone. Pomnik Miasta Radzieckiego w Jassach, prawdopodobnie z 1960 roku, zaginął pod koniec lat 90. XX wieku. W samej Konstancy stoi jeszcze jego Dyskobol, którego można zobaczyć przed halą sportową przy ul. Bulevardul Tomis 104. Artysta miał wystawy w wielu krajach. W 1962 roku można było jego dzieła obejrzeć w... Warszawie.

Miejsce relaksu mieszkańców Konstancy

Pomnik Zwycięstwa w Konsatancy znajduje się w Parku Ratuszowym, a w letnie wieczory spędza w jego pobliżu czas zadziwiająco wielu mieszkańców tego miasta. Ludzie siedzą na ławeczkach, niektórzy relaksują się, rozmawiając. Nie brakuje tu matek z dziećmi. A wielu z okupujących drewniane ławeczki, to seniorzy, któzy szukają tutaj wytchniania po upalnym dniu. 

Czytaj więcej: Pomnik Tropaeum Traiani w Rumunii

Miejsce to jest tak licznie uczęszczane, bo teren opadający od frontu pomnika ku ulicy Trajana, został pięknie zagospodarowany. Po bokach rosną niskie drzewka, któych cień doskonale niweluje popołudniowe słońce. Na dodatek z tarasów wzdłuż opadających od pomnika schodów tryskają w górę strumienie wody. To fontanny uwielbiane zwłaszcza przez dzieci, dorosłym dające ochłodę i przyjemny widok. To miejsce wieczorem to marzenie!

Konstanca, klejnot Morza Czarnego

Konstanca jest niewątpliwie jednym z klejnotów Morza Czarnego. Klimat w mieście przypomina swobodną atmosferę Odessy. Można się tu zagubić w urokliwych zaułkach, to także raj dla fotografów, bogaty w kontrasty i obfitujący we wspaniałe kadry. Konstanca jest największym portowym miastem w Rumunii i drugim co do wielkości, i najstarszym miastem w tym kraju. Oblewana przez ciepłe fale Morza Czarnego liczy około 300 tysięcy mieszkańców, jest stolicą okręgu administracyjnego Konstancy i ważnym centrum regionu Dobrudża. Mieszka tu liczna mniejszość turecka i tatarska, stąd też w krajobrazie miasta meczety i minarety. Położenie blisko delty Dunaju oraz kanał, zapewniający połączenie pomiędzy Morzem Czarnym a Dunajem, sprawiają, że miasto jest ważnym ośrodkiem transportu morskiego i rzecznego oraz przemysłu stoczniowego i metalowego. Konstanca nabiera także coraz większego znaczenia dla branży turystycznej. To piękne miasto, z panoramą ceglastych dachów starego miasta, wznoszącego się nad turystycznym portem żeglarskim, przyciąga coraz większą liczbę gości, których zachęca nie tylko tutejsza architektura, jedzenie i wspaniałe wina, ale także lipcowy festiwal muzyczny Neversea i niezwykle szerokie plaże morskiego kurortu Mamaja.


W miejscu, gdzie dziś wznosi się Konstanca, w pierwszej połowie VI wieku przed naszą erą powstała osada Tomoi założona przez Greków z Miletu. Już w I wieku p.n.e. obszar miasta Tomis (nazwa łacińska), którego nazwa jest dziś ponownie stosowana dla określenia Konstancy, stał się częścią Imperium Rzymskiego, a w początkach I wieku n.e. rzymski poeta Owidiusz został tam zesłany na wygnanie, o czym dziś przypomina wspaniała statua na placu Owidiusza. Już w II wieku n.e. Tomis było największym miastem na zachodnim wybrzeżu Morza Czarnego. Na cześć siostry rzymskiego cesarza św. Konstantyna I Wielkiego w IV wieku n.e. pojawiła się nazwa dzielnicy Constantiana, od której w czasach bizantyjskich nazwę wzięł cały ośrodek. Na przełomie wieków II i IV pojawiły się mury obronne, które miały uchronić port przed licznymi atakami. W XIV wieku Konstancę zajęli Turcy, a w XIX wieku sułtan nakazał zbudować tam port. W 1878 r. wraz z północną Dobrudżą Konstanca została przyznana Rumunii.

Plan wycieczki po Konstancy

Zwiedzanie Konstancy warto zacząć wcześnie. Letnie słońce będzie już o tej porze wysoko, ale jeszcze nie będzie bardzo gorąco. Warto zwrócić uwagę na miejscowych, którzy sprytnie korzystają z cienia, dzięki czemu przebywanie na ulicach miasta staje się przyjemniejsze. Spacer i zwiedzanie będą długie, ale w mieście nie brakuje restauracji i knajpek, w których można w każdej chwili przysiąść, by ugasić pragnienie i nasycić apetyt. Wycieczka po Konstancy:
  • Ulica Wietrzna;
  • Cerkiew grekokatolicka;
  • Kościół katolicki;
  • Prawosławna katedra św. Piotra i Pawła z ruinami starożytnego miasta Tomis;
  • Plac Owidiusza;
  • Muzeum Archeologiczne;
  • Ion Jalea Museum;
  • Queen Elisabeth boulevard;
  • Kasyno;
  • Pomnik ofiar morza;
  • Pomnik Anghela Saligny;
  • Pomnik Mihaia Eminescu; 
  • Delfinarium;
  • Koło panoramiczne "Tomis Eye";
  • Port żeglarski Tomis.

Jak znaleźć Pomnik Zwycięstwa w Konstancy?

Pomnik Zwycięstwa w Konstancy znajduje się całkiem blisko kolumny z Wilczycą Kapitolińską oraz Hotelu Lupa by Bueno. Dojść tam można przez Park Ratuszowy lub wzdłuż ulicy. 


W razie problemów z trafieniem na miejsce świetnie sprawdzą się Mapy Google. Wystarczy kliknąć.



Urlop w Rumunii nie musi być sztampowy, a wakacje w Rumunii nad Morzem Czarnym mogą być "wycieczką za dychę". Zobacz więcej zdjęć Pomnika Zwycięstwa w Konstancy.  












Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!