Konstanca to wspaniałe rumuńskie miasto nad Morzem Czarnym, którego historia sięga starożytności. Piękno jego zabytków uzupełniają murale, które pojawiają się na pustych ścianach dzięki inicjatywie władz miasta i fundacji zajmujących się sztuką uliczną. Oto jedno z tych dzieł, które skłania do refleksji nad środowiskiem naturalnym i jego przyszłością.
Biofilia na ścianie w Konstancy
Mural powstał w 2023 r. w ramach wspieranej przez miasto Konstanca i stowarzytszenie Alt HERO akcji artystycznej o nazwie Festiwal Sztuki Miejskiej PeWALL. W ramach jego drugiej edycji powstało w sumie dziesięć różnych malowideł. Ich autorami byki artyści z Rumunii, Serbii, Włoch, Republiki Mołdawii i Ukrainy. Ale to jest chyba najciekawsze, a jego przekaz jest spójny z tematem, który brzmiał: Biophilia.
Autorem tego konkretnego muralu jest BTA czyli Dymitr Potapow. Dzieło można zobaczyć na ścianie apartamentowca Casa Ruxandrei przy ul. Ecaterina Varga 12. Widać na nim matkę Naturę, która jest przygotowana, by obronić dziedzictwa ludzkości. Sam festiwal miał za zadanie przybliżyć ludzi do natury poprzez sztukę. Chodziło także o skłonienie odbiorców do refleksji nad losem Ziemi i ludzi, którzy na niej żyją.
Konstanca, klejnot Morza Czarnego
Konstanca jest niewątpliwie jednym z klejnotów Morza Czarnego. Klimat w mieście przypomina swobodną atmosferę Odessy. Można się tu zagubić w urokliwych zaułkach, to także raj dla fotografów, bogaty w kontrasty i obfitujący we wspaniałe kadry. Konstanca jest największym portowym miastem w Rumunii i drugim co do wielkości, i najstarszym miastem w tym kraju. Oblewana przez ciepłe fale Morza Czarnego liczy około 300 tysięcy mieszkańców, jest stolicą okręgu administracyjnego Konstancy i ważnym centrum regionu Dobrudża. Mieszka tu liczna mniejszość turecka i tatarska, stąd też w krajobrazie miasta meczety i minarety. Położenie blisko delty Dunaju oraz kanał, zapewniający połączenie pomiędzy Morzem Czarnym a Dunajem, sprawiają, że miasto jest ważnym ośrodkiem transportu morskiego i rzecznego oraz przemysłu stoczniowego i metalowego. Konstanca nabiera także coraz większego znaczenia dla branży turystycznej. To piękne miasto, z panoramą ceglastych dachów starego miasta, wznoszącego się nad turystycznym portem żeglarskim, przyciąga coraz większą liczbę gości, których zachęca nie tylko tutejsza architektura, jedzenie i wspaniałe wina, ale także lipcowy festiwal muzyczny Neversea i niezwykle szerokie plaże morskiego kurortu Mamaja.
W miejscu, gdzie dziś wznosi się Konstanca, w pierwszej połowie VI wieku przed naszą erą powstała osada Tomoi założona przez Greków z Miletu. Już w I wieku p.n.e. obszar miasta Tomis (nazwa łacińska), którego nazwa jest dziś ponownie stosowana dla określenia Konstancy, stał się częścią Imperium Rzymskiego, a w początkach I wieku n.e. rzymski poeta Owidiusz został tam zesłany na wygnanie, o czym dziś przypomina wspaniała statua na placu Owidiusza. Już w II wieku n.e. Tomis było największym miastem na zachodnim wybrzeżu Morza Czarnego. Na cześć siostry rzymskiego cesarza św. Konstantyna I Wielkiego w IV wieku n.e. pojawiła się nazwa dzielnicy Constantiana, od której w czasach bizantyjskich nazwę wzięł cały ośrodek. Na przełomie wieków II i IV pojawiły się mury obronne, które miały uchronić port przed licznymi atakami. W XIV wieku Konstancę zajęli Turcy, a w XIX wieku sułtan nakazał zbudować tam port. W 1878 r. wraz z północną Dobrudżą Konstanca została przyznana Rumunii.
Plan wycieczki po Konstancy
Zwiedzanie Konstancy warto zacząć wcześnie. Letnie słońce będzie już o tej porze wysoko, ale jeszcze nie będzie bardzo gorąco. Warto zwrócić uwagę na miejscowych, którzy sprytnie korzystają z cienia, dzięki czemu przebywanie na ulicach miasta staje się przyjemniejsze. Spacer i zwiedzanie będą długie, ale w mieście nie brakuje restauracji i knajpek, w których można w każdej chwili przysiąść, by ugasić pragnienie i nasycić apetyt. Wycieczka po Konstancy:
- Pomnik Wilczycy Kapitolińskiej;
- Park Archeologiczny;
- Pomnik Zwycięstwa;
- Muzeum Morskie;
- Muzeum Sztuki;
- Ulica Stefana cel Mare;
- Pałac Królewski w Konstancy.
- Ulica Wietrzna;
- Cerkiew grekokatolicka;
- Kościół katolicki;
- Prawosławna katedra św. Piotra i Pawła z ruinami starożytnego miasta Tomis;
- Plac Owidiusza;
- Muzeum Archeologiczne;
- Ion Jalea Museum;
- Queen Elisabeth boulevard;
- Kasyno;
- Pomnik ofiar morza;
- Pomnik Anghela Saligny;
- Pomnik Mihaia Eminescu;
- Delfinarium;
- Koło panoramiczne "Tomis Eye";
- Port żeglarski Tomis.
Jak trafić do muralu Matki Natury?
Abyt trafić do tego muralu trzeba dotrzeć na ul. Strada Ekaterina Varga 10. To dwa kroki od pomnika Wilczycy Kapitolińskiej. Idąc w dół ulicą Bulevardul Tomis w kierunku Placu Owidiusza, wystarczy skręcić w lewo w okolicy meczetu Hunkiar,
To niejedyny taiki mural w Konstancy, ale od niego warto zacząć. Kolejne niechybnie znajdziemy, jeśli pozwolimy nogom prowadzić się przez tutejsze zaulki.
W razie kłopotów pomoże Google Maps.
Urlop w Rumunii nie musi być sztampowy, a wakacje w Rumunii nad Morzem Czarnym mogą być "wycieczką za dychę". Zobacz zdjęcia tego muralu w Konsatancy.
A tak wygląda ten mural w Google Street View.
Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.
Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.
Znasz? Skomentuj!