Festiwal muzyczny Neversea Festival w Konstancy na ogromnej plaży przy brzegu Morza Czarnego ma do zaoferowania jedyną w swoim rodzaju atmosferę. Roztańczony tłum na kilka dni przejmuje ten wspaniały skrawek regionu Dobrudży, donośną muzykę słychać w całym mieście, które na ten czas tętni życiem przez całą dobę. W nocy dzieje się tu wtedy o wiele więcej niż w ciągu dnia. Słuchając koncertów można brodzić w ciepłych falach. Wielu fanów na kilka krótkich godzin kładzie się do snu wprost na piasku, by wieczorem wrócić i dalej zanurzać się, tym razem w muzyce.
Święto muzyki na czarnomorskiej plaży
Festiwal muzyczny Neversea Festival w Konstancy (Neversea Festival Constanta) to największa tego typu impreza w Rumunii. W 2024 roku szósta edycja festiwalu odbywała się w dniach 4-7 lipca. Można tu usłyszeć mainstream, jest techno, minimal house, hip hop, rap, drum&bass, dubstep, trap czy etno. Impreza niemal w całości zajęła największą plażę w Konstancy, której fragment nosi nawet na mapach nazwę Plaży Neversea (ang. Neversea Beach). W pierwszy dzień festiwalu w 2024 r. brało w nim udział - według organizatorów - 60 tys widzów. Jednak już drugiego dnia koncerty miały przyciągnąć około 300 tys. ludzi. To rekord, bo w 2023 roku imprezę odwiedziło 280 tys. uczestników. Czy to dużo? Orange Festival w Warszawie w 2024 r. zgromadził w ciągu dwóch dni 45 tys. widzów. Z kolei cały festiwal Open'er w Gdyni przyciągnął w 2024 r. 130 tys. uczestników. Skala imprezy w Konstancy na wybrzeżu Morza Czarnego w Rumunii jest więc ogromna.
W repertuarze festiwalu są gwiazdy muzyki rozrywkowej i ich hity, ale znalazło się miejsce także dla bardziej niszowych twórców, w tym zajmujących się rumuńskim etno. Festiwal odbywał się na czterech scenach: Main Stage, Ark Stage, Daydreaming, Oasis Carnival Stage. Festival gościł m.in. takich artystów jak: Maluma, G-Eazy, Alok, Steve Aoki, Bebe Rexha, Don Diablo, Nick Carter, Mahmut Orhan, Gordo, Salvatore Ganacci, Sofi Tukker oraz Tujamo. Największe gwiazdy wystąpiły na scenie głównej. Pierwszego dnia Nick Carter występował od godz. 21:00, po nim zaś na scenę weszła o 22:30 Bebe Rexha. Kolejnego dnia Maluma dał koncert od 21:40, po nim od 23:15 występował Gordo, o godz 1:00 w nocy pojawił się Don Diablo, a Mahmut Orhan grał od 2:45. Był to chyba najbardziej intensywny dzień Neversea Festival. Trzeciego dnia na głównej scenie wystąpili m.in. Tinie Tempah (21:20), Alok (22:50), Salvatore Ganacci (00:50). Czwartego wieczoru widzom pokazali się m.in. Delia (19:00), Puya (20:20), Steve Aoki (00:50) i Tujamo (02:40 ).
Kolejny muzyczny sezon Neversea
Bilety na Neversea Festival 2024 kosztowały od 690 lei (140 euro) za karnet czterodniowy. Już rozpoczęła się rejestracja na kolejny Neversea Festival 2025. Voucher na festiwal kosztował w sierpniu 2024 r. 516, 20 lei, a voucher uprawniający do wejścia do strefy VIP - 1154,20 lei. Ceny mają rosnąć wraz ze zbliżaniem się terminu festiwalu.
Kiedy odbędzie się Neversea Festival 2025? Nie wiadomo, jaki jest termin Neversea Festival 2025. Data imprezy nie została jeszcze oficjalnie podana. Można się spodziewać, że podobnie jak w 2023 roku, festiwal muzyczny Neversea Festival 2025 w Konstancy (Neversea Festival 2025 Constanţa Romania) w Rumunii odbędzie się na początku lipca 2025 r.
Konstanca, klejnot Morza Czarnego
Konstanca jest niewątpliwie jednym z klejnotów Morza Czarnego. Klimat w mieście przypomina swobodną atmosferę Odessy. Można się tu zagubić w urokliwych zaułkach, to także raj dla fotografów, bogaty w kontrasty i obfitujący we wspaniałe kadry. Konstanca jest największym portowym miastem w Rumunii i drugim co do wielkości, i najstarszym miastem w tym kraju. Oblewana przez ciepłe fale Morza Czarnego liczy około 300 tysięcy mieszkańców, jest stolicą okręgu administracyjnego Konstancy i ważnym centrum regionu Dobrudża. Mieszka tu liczna mniejszość turecka i tatarska, stąd też w krajobrazie miasta meczety i minarety. Położenie blisko delty Dunaju oraz kanał, zapewniający połączenie pomiędzy Morzem Czarnym a Dunajem, sprawiają, że miasto jest ważnym ośrodkiem transportu morskiego i rzecznego oraz przemysłu stoczniowego i metalowego. Konstanca nabiera także coraz większego znaczenia dla branży turystycznej. To piękne miasto, z panoramą ceglastych dachów starego miasta, wznoszącego się nad turystycznym portem żeglarskim, przyciąga coraz większą liczbę gości, których zachęca nie tylko tutejsza architektura, jedzenie i wspaniałe wina, ale także lipcowy festiwal muzyczny Neversea i niezwykle szerokie plaże morskiego kurortu Mamaja.
W miejscu, gdzie dziś wznosi się Konstanca, w pierwszej połowie VI wieku przed naszą erą powstała osada Tomoi założona przez Greków z Miletu. Już w I wieku p.n.e. obszar miasta Tomis (to jego nazwa łacińska), którego nazwa jest dziś ponownie stosowana dla określenia Konstancy, stał się częścią Imperium Rzymskiego, a w początkach I wieku n.e. rzymski poeta Owidiusz został tam zesłany na wygnanie, o czym dziś przypomina wspaniała statua na placu Owidiusza. Już w II wieku n.e. Tomis było największym miastem na zachodnim wybrzeżu Morza Czarnego. Na cześć siostry rzymskiego cesarza św. Konstantyna I Wielkiego w IV wieku n.e. pojawiła się nazwa dzielnicy Constantiana, od której w czasach bizantyjskich nazwę wzięł cały ośrodek. Na przełomie wieków II i IV pojawiły się mury obronne, które miały uchronić port przed licznymi atakami. W XIV wieku Konstancę zajęli Turcy, a w XIX wieku sułtan nakazał zbudować tam port. W 1878 r. wraz z północną Dobrudżą Konstanca została przyznana Rumunii.
Plan wycieczki po Konstancy
Zwiedzanie Konstancy warto zacząć wcześnie. Letnie słońce będzie już o tej porze wysoko, ale jeszcze nie będzie bardzo gorąco. Warto zwrócić uwagę na miejscowych, którzy sprytnie korzystają z cienia, dzięki czemu przebywanie na ulicach miasta staje się przyjemniejsze. Spacer i zwiedzanie będą długie, ale w mieście nie brakuje restauracji i knajpek, w których można w każdej chwili przysiąść, by ugasić pragnienie i nasycić apetyt. Wycieczka po Konstancy:
- Pomnik Wilczycy Kapitolińskiej;
- Park Archeologiczny;
- Pomnik Zwycięstwa;
- Muzeum Morskie;
- Muzeum Sztuki;
- Ulica Stefana cel Mare;
- Pałac Królewski w Konstancy.
- Ulica Wietrzna;
- Cerkiew greckokatolicka;
- Kościół katolicki;
- Prawosławna katedra św. Piotra i Pawła z ruinami starożytnego miasta Tomis;
- Plac Owidiusza;
- Muzeum Archeologiczne;
- Ion Jalea Museum;
- Queen Elisabeth boulevard;
- Kasyno;
- Pomnik ofiar morza;
- Pomnik Anghela Saligny;
- Pomnik Mihaia Eminescu;
- Delfinarium;
- Koło panoramiczne "Tomis Eye";
- Port żeglarski Tomis.
Jak dotrzeć na miejsce festiwalu Neversea w Konstancy?
By dostać się na teren festiwalowy musimy znaleźć się na plaży w Konstancy. Na mapach rejon ten oznaczony jest jako Neversea Beach. Można też kierować się na plażę Modern Beach. Do zejścia w kierunku portu jachtowego i plaży dojdziemy, kierując się ulicą Bulevardul Tomis w dół. Mijamy Plac Owidiusza, a następnie idziemy prosto, by następnie łągodnym łukiem zejść w kierunku portu i plaż.
Z daleka zobaczymy sceny i ich światła, drogę wskaże także dobiegająca ze scen Neversea Festival 2025 muzyka.
Można też zejść ze skarpy czarnomorskiej prosto ze starego miasta w Konstancy schodami, które są w kilku miejscach i prowadzą niemal prosto na plażę.
Na miejsce festiwalu Neversea można trafić także po kliknięciu w Mapy Google.
Urlop w Rumunii nie musi być sztampowy, a wakacje w Rumunii nad Morzem Czarnym mogą być "wycieczką za dychę". Zobacz zdjęcia z Neversea Festival 2024.
Z oddali Neversea Festival 2024 to ogromna łuna i fala wymieszanych dźwięków z festiwalowych scen.
Ogromny festiwalowy teren roił się od fanów muzyki. Każdy znalazł to coś dla siebie.
Niektórzy brodzili w ciepłych falach Morza Czarnego w rytm muzyki dobiegającej ze scen.
Nieprzebrana masa ludzi ciągnęła do bramek wejściowych.
Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.
Znasz? Skomentuj!