Katedra św. Wacława w Ołomuńcu jest widoczna z daleka. Góruje nad czeskim miastem i wyraźnie dominuje w jego panoramie. Kiedy się do niej niespiesznie zbliżaliśmy, lecący po błękitnym niebie, pasażerski samolot błyszcząc w słońcu niespiesznie nanizał trzy katedralne wieże na bielejącą w górze smugę kondensacyjną. Piękny widok. Wzgórze katedralne wtulone w zakole kanału Młynówka, odnogi rzeki Morawy jest z pewnością ewenementem pod względem architektonicznym i estetycznym. Na tyle dużym, że w Google Maps po dużym przybliżeniu widoku z satelity zobaczymy trójwymiarowy obraz katedry z góry. Przesuwając mapę poczujemy się, jakbyśmy sterowali dronem tuż nad strzelistymi gotyckimi wierzchołkami przy placu Václavské náměstí w Ołomuńcu.
Romańskie korzenie katedry w Ołomuńcu
Gotyk, klasycyzm, neogotyk i... piorun
Szczątki św. Jana Sarkandra
Św. Jan Sarkander, w niektórych publikacjach wymieniany jako Johann Fleischmann to prezbiter, męczennik i święty Kościoła katolickiego, który jest patronem Moraw. Urodził się w Skoczowie na Śląsku w 1576 roku. Zasłynął procesją z Najświętszym Sakramentem, która w 1620 roku uratowała Holeszow przed złupieniem przez Lisowczyków w czasie wojny trzydziestoletniej. Został jednak aresztowany i osadzony w więzieniu w Ołomuńcu, gdzie był torturowany na kole, przypiekany pochodniami, a jego głowę ściskano żelazną obręczą, by ujawnił tajemnicę spowiedzi. Wskutek ran i gangreny zamęczony kapłan zmarł. W 1720 roku grób męczennika otwarto, by stwierdzić po stu latach doskonały stan zwłok, co uznano za cud.Co zwiedzać w Ołomuńcu?
W Ołomuńcu - jako się czekło - koniecznie trzeba odwiedzić katedrę św. Wacława. Ta monumentalna świątynia, to znakomity wzorzec gotyckiej architktury sakralnej. Wnętrze tej świątyni sprawia na turyście ogromne wrażenie. Oprócz tego nie sposób pominąć Kolumny Trójcy Przenajświętszej na ołomunieckim Górnym Rynku. Ten zabytek wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na turystów czeka też zegar astronomiczny w Ołomuńcu.
Czytaj więcej: Ogród kwiatowy w Kromieryżu
Warto obejrzeć Dolny Rynek, mający kształt trójkąta, na którym wznosi się Kolumna Mariacka, czyli słup morowy postawiony w podzięce za ustąpienie zarazy, mający chronić przed kolejną epidemią. Ciekawym pretekstem do tematycznej wycieczki będą ołomunieckie fontanny, jest ich w sumie dziesięć, z czego sześć to barokowe zabytki, a dwie to zupełnie nowe ujęcie tematu miejskiego wodotrysku.
Jak dojechać do katedry w Ołomuńcu?
Jaki jest dojazd do katedry w Ołomuńcu (cz. Olomouc)? Jak dojechać do katedry w Ołomuńcu? Bazylika w Ołomuńcu dojazd ma łatwy. Skręcamy po prostu w ulicę Katedralną (ul. Dómská) na skrzyżowaniu z główną ulicą 1 maja.
Czytaj więcej: Katedra św. Wita w Pradze
Potem trzeba podejść uliczką, a właściwie placem Wacława (Václavské námesti) pod samą katedrę. My dotarliśmy na miejsce tramwajem. Bilet, czyli jízdenka, kosztował w sierpniu 2023 roku 18 koron czeskich dla dorosłego i 9 koron dla juniorów w wieku 6-14 lat na przejazd ważny 70 minut. Młodsze dzieci jeżdżą za darmo. Jeśli nie możemy trafić na miejsce, można kliknąć w Mapy Google.
Znasz? Skomentuj!