04 marca 2019

Chorwackie supersamochody. Ile wyciągają te potwory?

Chorwacja ma od 2020 roku swój elektryczny supersamochód o nazwie Rimac - od nazwiska założyciela i pomysłodawcy tego interesu. Mate Rimac ma doświadczenie jako konstruktor sportowych aut, które wytwarzane są w miejscowości  Veliko Trgovišće.


Wóz z napędem elektrycznym Rimac C_Two ma zostać wyprodukowany w liczbie 150 egzemplarzy, a do Polski ma trafić pięć z nich - informowano przed rozpoczęciem produkcji w 2018 r.

Materiały producenta

Cacko o mocy stada koni

Rimac C-Two to rozwinięcie koncepcyjnego modelu Rimac Concept One (pokazany w 2011 roku całkowicie elektryczny supersamochód z niebotycznymi osiągami) i powstałego po drodze Rimaca Concept S. Rimac C-Two miał w założeniu moc 1914 koni mechanicznych, moment obrotowy 2300 Nm, a rozwijał prędkość maksymalną 412 km/h. Zasięg na jednym ładowaniu to 650 kilometrów. A akumulator od zera do 80 proc. miał być ładowany już w pół godziny, dzięki szybkiej ładowarce. Auto zostało pokazane w 2018 roku na Geneva Motor Show.


Dla turysty z Polski najciekawsza jednak jest informacja, że supernowoczesną fabrykę można zwiedzać. Na stronie fabryki można znaleźć informację o wycieczkach dla odwiedzających. Uczniowie płacą 10 euro za wejście, 30 euro płaci się za standardowe oprowadzenie, zaś 50 euro to koszt wycieczki "premium". W czasie zwiedzania można zapoznać się z zagadnieniami dotyczącymi projektowania, procesem produkcyjnym i zrobić sobie fotkę przy samochodzie w showroomie.

Seryjny następca prototypów 

Rimac C-Two przerodził się w seryjny projekt o nazwie Rimac Nevera, hipersamochód produkowany od 2021 roku. To niesamowity supersamochód, który w 2023 r. ustanowił 23 nowe samochodowe rekordy i pobił m.in. takie auta jak Koenigsegg, McLaren i Pininfarina. Od 0 do 100 km/h rozpędził się w 1,81 sekundy, a 300 km/h miał po 9,22 sekundach. Projekt przygotował Adriano Mudri, główny stylista firmy. Auto ma odważnie stylizowany pas przedni, z reflektorami LED, obszernymi wlotami powietrza w przednich i bocznych panelach nadwozia. Z tyłu jest duży spojler. Dwudrzwiowe coupe ma napęd na wszystkie koła, dwa miejsca w środku, długość 4750 mm, szerokość 1986 mm, wysokość 1208 mm, a rozstaw osi 2745 mm. Masa własna auta to 2150 kg.


Za prędkość odpowiadają cztery silniki elektryczne o łącznej mocy 1914 koni mechanicznych i 2360 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Auto przyspiesza od 0 do 100 km/h w 1,9 sekundy, a prędkość maksymalna wynosi 412 km/h. Pojazd dzierży nowy rekord w wyścigu na 1/4 mili i zostało najszybszym samochodem w tej konkurencji. Bateria o pojemności 120 kWh pozwala na przejechanie maksymalnie 550 kilometrów na jednym ładowaniu. Ładowanie do 80 proc. pojemności zajmuje 20 minut. Egzemplarz z numerem 001 odebrał kierowca wyścigowy Formuły 1 Nico Rosberg. Oprócz 150 sztuk przeznaczonych na sprzedaż, z linii produkcyjnej zjechało kilka dodatkowych pojazdów. Są one wykorzystywane na przykład do akcji marketingowych, jazd testowych czy nawet... testów zderzeniowych.

"Rimac Nevera R: Supersamochód Nowej Generacji"

W sierpniu 2024 roku Rimac zaprezentował wyczynową, sportową wersję specjalną swojego flagowego modelu, nazwaną Nevera R. Ten ekskluzywny samochód przeszedł głębokie modyfikacje, zarówno pod względem wizualnym, jak technicznym, aby sprostać oczekiwaniom najbardziej wymagających miłośników motoryzacji. Zmiany obejmują przeprojektowany pas przedni z nowym zderzakiem, który wydłuża nadwozie, oraz bardziej agresywne i masywniejsze nadkola. Do tego dochodzą obszerniejsze wloty powietrza, przemodelowany dyfuzor oraz wyższy spojler, które nie tylko poprawiają aerodynamikę, ale także nadają autu wyjątkowo dynamiczny wygląd.

Czytaj więcej: Jakie zwierzęta żyją w Chorwacji?

Nie tylko wygląd uległ znaczącym zmianom. Rimac Nevera R to prawdziwy potwór na drodze, dzięki układowi napędowemu o mocy 1989 KM, który pozwala na osiągnięcie prędkości maksymalnej wynoszącej aż 412 km/h. Ta niesamowita maszyna została wyprodukowana w limitowanej serii, obejmującej jedynie 40 egzemplarzy, co czyni ją jeszcze bardziej wyjątkową. Każdy z tych samochodów to esencja nowoczesnej technologii i inżynierii, skierowana do osób poszukujących niepowtarzalnych wrażeń za kierownicą.

Nad jaką rzeką leży Zagrzeb?

Fabryka Rimac leży niedaleko Zagrzebia, to zaledwie około 20 km, pół godziny jazdy. Dlatego warto najpierw zaplanować zwiedzanie Zagrzebia, a potem zrobić sobie dzień w fabryce RimacZagrzeb to największe miasto w Chorwacji i jej stolica, jest też siedzibą żupanii, czyli lokalnego samorządu terytorialnego. Ma 641 km kwadratowych powierzchni, zaliczane jest ze względu na położenie do Europy Środkowej. Sam Zagrzeb zamieszkuje w siedemnastu dzielnicach 790 tys. mieszkańców, w aglomeracji jest ich łącznie 1,1 mln. Jest różnorodny, większość mieszkańców stanowią Chorwaci, ale mieszkają tu Serbowie, Bośniacy, Albańczycy, Romowie i Słoweńcy. Dominuje katolicyzm, ale są także wyznawcy prawosławia, islamu czy protestantyzmu. Stolica Chorwacji Zagrzeb leży nad rzeką Sawą. Miasto jest położone na wysokości 122 m n.p.m. na rozległym płaskim terenie u stóp gór Medvednica. Jest politycznym, administracyjnym, kulturalnym, naukowym i gospodarczym centrum Chorwacji. Dominuje przemysł produkcji urządzeń elektrycznych, chemiczny, farmaceutyczny, tekstylny i spożywczy. Ważna jest też turystyka. 


Historia Zagrzebia liczy około 2 tys. lat. W 1094 roku erygowana została katedra i biskupstwo na Kaptolu. A zatem już wcześniej wiele musiało się tutaj dziać. Gdy około 1240 roku Kaptol najechali Tatarzy, powstało bliźniacze i rywalizujące miasto Gradec. Od 1557 roku Zagrzeb był z przerwami stolicą kraju. Dopiero około 1862 roku oba miasta zostały połączone.  W czasach cesarstwa austro-węgierskiego Zagrzeb był stolicą Królestwa Dalmacji, Chorwacji i Slawonii. W czasie drugiej wojny świwatowej była tu stolica faszystowskiego Niezależnego Państwa Chorwackiego. Od 1991 roku miasto Zagrzeb to stolica niepodległej Chorwacji po latach funkcjonowania w ramach Jugosławii
Od niedawna walutą Chorwacji jest euro (przyjęte 1 stycznia 2023 roku).

Co warto zobaczyć w Zagrzebiu?

W Zagrzebiu warto zobaczyć założone w średniowieczu stare miasto Gornji Grad ("Górne Miasto") lub inaczej Gradec, czyli historyczne centrum starego Zagrzebia. Wart wizyty jest Plac św. Marka w Zagrzebiu, gdzie stoją budynki rządowe. Jest też jedyna brama, która pozostała po zburzonych murach miejsckich - Kamienna Brama, gdzie mieści się obserwatorium astronomiczne. Ciekawa jest Wieża Lotrščak (kula Lotrščak), na którą warto wejść ze względu na punkt widokowy.


Trzeba zwiedzić Kaptol, historyczną dzielnicę wyrosłą wokół katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W zakrystii katedry znajduje się obraz "Golgota" Albrechta Dürera. Jest tam także skarbiec z peleryną króla Ladislava. Warto obejrzeć klasztor franciszkanów. Donji Grad w Zagrzebiu, to inaczej "Dolne Miasto". Zostało wzniesione w XIX i XX wieku. Wart uwagi jest plac bana Josipa Jelačicia pomnik Josipa Jelačicia, który zniknął za komuny, a powrócił po upadku Jugosławii. Fontanna Manduševac ma związek z legendą o powstaniu miasta. Deptak i najbardzie reprezentacyjna ulica to Ilica. Wartych odwiedzenia są inne atrakcje Zagrzebia - wiele muzeów, pałaców, parków i ogrodów. Można pójść na mecz pierwszoligowego klubu NK Dinamo Zgreb, który gra w pierwszj lidze. Kto lubi koszykówkę, może obejrzeć grę KK Zagreb. Mocna jest też drużyna piłki ręcznej RK Zagreb. W Polsce miastem partnerskim Zagrzebia jest Kraków.

Wakacje w Chorwacji, urlop w Chorwacji

Chorwacja to kraj położony w południowo-wschodniej Europie nad Morzem Adriatyckim. Państwa sąsiedzkie to: SłoweniaWęgrySerbiaCzarnogóra oraz Bośnia i HercegowinaStolicą Chorwacji jest Zagrzeb, a językiem urzędowym jest chorwacki.
Chorwacja jest popularnym celem turystycznym ze względu na piękne plaże, krystalicznie czystą wodę w Morzu Adriatyckim, malownicze krajobrazy i bogatą kulturę. 


W Chorwacji znajduje się wiele historycznych miast, w tym: DubrownikSplitRovinj i Zadar, a także liczne parki narodowe, takie jak Park Narodowy Jezior PlitwickichPark Narodowy Krka i Park Narodowy Brijuni.
Chorwacja jest także znana z piłki nożnej, a jej narodowa reprezentacja piłkarska osiągała sukcesy na arenie międzynarodowej, zdobywając m.in. wicemistrzostwo świata w 2018 roku.

Jak dojechać do fabryki Rimaca?

Dojazd z Zagrzebia zajmuje zaledwie poł godziny - z centrum do miasteczka Sveta Nedelja, gdzie znajduje się fabryka Rimac Automobili jest tylko około 20 kilometrów. Warto wybrać się na krótki wypad do montowni - można zobaczyć coś nowego i przekonać, się, że chorwacki przemysł jest bardzo zaawansowany.


Problem z dojazdem? Kliknij w Mapy Google.





Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!