20 kwietnia 2022

Muzeum Geologiczne w Warszawie. Amfory ropy i szkielet mamuta

Muzeum Geologiczne w Warszawie lubię za to, że można je zwiedzać całkowicie za darmo. To może szokować w Polsce, ale tak właśnie jest. Tu się po prostu przychodzi i się jest. Można się w każdej chwili zanurzyć między gabloty z minerałami i nie martwić się przed wejściem o to, czy w kieszeni są pieniądze. Można nawet przyjść z książką i spędzić cały dzień na stopniu pośród niezliczonych minerałów, poddając się działaniu ich energii. Muzeum Geologiczne w Warszawie lubię także za atmosferę. Przez przeszklony dach wpada sporo słonecznego światła. Gabloty stoją pod ogromnym świetlikiem, eksponaty skrzą się w słońcu. Budynek przedwojenny, przypomina pałac z krużgankami, wszędzie elegancki kamień, marmury. Można się poczuć podniośle, a przy okazji zdziwić, że kamień to niezwykle złożona i zawiła sprawa, wymagająca nieoczywistej systematyki, tworząca aurę tajemnicy i nieskończoności.

Muzeum Geologiczne w Warszawie

Mamut, dilofozaur i bryła węgla

Muzeum Geologiczne Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie istnieje już 100 lat. Zbiory podzielone na tematy pokazują jaka jest budowa geologiczna Polski. Można zobaczyć rzadkie minerały, niespotykane na co dzień kryształy, zachwycić się bogactwem geologicznym. Są także skamieniałości, m.in. szkielety wymarłych zwierząt z epoki lodowcowej, rekonstrukcja polskiego dinozaura - jest on znany jako dilofozaur (Dilophosaurus wetherilli) i tropy dinozaurów, które występowały na ziemiach Polski. 
Wart obejrzenia jest model pustyni i rekonstrukcja jaskini w rozmiarach naturalnych. Trzeba zwrócić uwagę na unikatową bryłę węgla z pokładu "Reden" i dwie amfory ropy naftowej. Ciekawy jest także okaz soli z Grot Kryształowych Wieliczki czy skrzemieniały pień karbońskiego drzewa nagonasiennego. Szkielet mamuta wielkiego eksponowany w Muzeum Geologicznym PIG został złożony w lecie 1957 roku z materiałów kostnych pochodzących ze stanowiska Pyskowice i stał się symbolem muzeum.


Muzeum mieści się w budynku projektu Mariana Lalewicza. W 1930 roku Instytut Geologiczny przeprowadził się tam z Pałacu Staszica. Dla muzeum przeznaczono cały parter, obejmujący trzy sale o powierzchni 1500 metrów kwadratowych i 20 pomieszczeń w piwnicach o powierzchni 600 m kw. Pierwsze wystawy - wystawa Bogactw Naturalnych i wystawa Budowa Geologiczna Polski - powstały w 1939 roku, gdy rozpoczęła się druga wojna światowa. Podczas bombardowania Warszawy we wrześniu 1939 roku muzeum poniosło ogromne straty. Szklany dach został podziurawiony, wyposażenie połamane, a okazy zniszczone, porozrzucane i zmieszane z gruzem. W 1944 roku podczas Powstania Warszawskiego spłonęła duża część muzeum wraz z najcenniejszymi zbiorami. Ocalało 30 proc. okazów: część wydobyto jednak spod gruzów i uratowano. Mimo dużych uszkodzeń, stanowią one do dziś cenne materiały. Po wojnie instytut i muzeum zostały odbudowane. Nowa ekspozycja została otwarta 21 października 1999 roku.

Głazy przy Państwowym Instytucie Geologicznym

Przy wejściu do sąsiedniego Państwowego Instytutu Geologicznego przy ul. Wiśniowej, pod którego auspicjami działa Muzeum Geologiczne w Warszawie znajduje się ogromny głaz narzutowy. To wielki kawał gnejsu biotytowego, ktróy waży około 30 ton. Został znaleziony przy ul. Podchorążych w 1938 r., a następnie trafił przed gmach instytutu w 1959 r.


W tamtym czasie był największym głazem narzutowym wydobytym w Warszawie. Informuje o tym tabliczka okolicznościowa umieszona na boku. Jest objęty ochroną Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Ma również status "pomnika przyrody prawem chronionego". To niejedyne głazy narzutowe w pobliżu instytucji. Kilka okazów jest także za płotem PIG od strony ul. Rakowieckiej. Nieco mniejsze głazy znajdują się także przy wejściu do Muzeum Geologicznego.

Muzeum geologiczne w Warszawie. Jak dojechać?

Muzeum Geologiczne Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego mieści się przy ul. Rakowieckiej 4 w Warszawie, ale wejście na jego teren jest od ul. Wiśniowej.
Warto zwrócić uwagę, że parkowanie w okolicy Muzeum Geologicznego w Warszawie może być problematyczne. Trzeba się uzbroić w cierpliwość, bo ulice wokół muzeum są oblegane przez pracowników pobliskich biur i firm, co sprawia, że znalezienie wolnego miejsca parkingowego w ciągu dnia może być niemal niemożliwe. W zwykły dzień szpilki się nie wciśnie.


Muzeum Geologiczne Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego znajduje się w dogodnej lokalizacji, co umożliwia dotarcie do niego różnymi środkami transportu publicznego. W pobliżu przebiegają trasy tramwajowe na ul. Puławskiej, obsługiwane przez linie 10 i 17. Dodatkowo, ul. Rakowiecką kursują autobusy linii 119, 167, 168 i 174.
Z kolei w niewielkiej odległości od wejścia do muzeum znajduje się stacja metra M1 Pole Mokotowskie. Po opuszczeniu metra spacer do Muzeum Geologicznego zajmuje zaledwie kilka minut.
Aby trafić na miejsce i się nie zgubić, można kliknąć w Mapy Google. Jeśli chcemy dotrzeć komunikacją masową trzeba zaznaczyć opcję transport publiczny.



Zobacz zdjęcia z Muzeum Geologicznego.

Ogromny, trzydziestotonowy głaz narzutowy przy wejściu do sąsiedniego Państwowego Instytutu Geologicznego przy ul. Wiśniowej, pod którego auspicjami działa Muzeum Geologiczne w Warszawie





Na drugim krańcu gmachu od strony ul. Rakowieckiej jest cała grupka głazów lecz nie tak dużych.





Są tam także zewnętrzne gabloty z ciekawymi eksponatami, m.in. z ogromnymi amonitami, które także można potraktować jako rozszerzenie ekspozycji Muzeum Geologicznego w Warszawie.





Wskazówka dojścia do Muzeum Geologiczne Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego.



Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!