Wychodnia ławicy piaskowca
Diabli Kamień koło Szczyrzyca to piękny przykład wychodni ławicy piaskowca ciężkowickiego położonej u wschodnich podnóży góry Grodzisko w Beskidzie Wyspowym. Czarci kamień koło Szczyrzyca wypatrzyliśmy na tabliczkach informacyjnych w wiosce. Przejechaliśmy nieduży kawałek drogi ze Szczyrzyca do Raciechowic i... minęliśmy miejsce docelowe.Czytaj więcej: Dąbrowiecka Góra Skansen Forteczny
Niepozorny pagórek przy drodze pokryty jest bowiem liściastym lasem i nic nie zapowiada niespodzianki jaką skrywa gęstwina.
Po wejściu na górę oczom ukazuje się polanka zwieńczona kamienną ścianą z przewieszeniem, pod którym da się przeczekać deszcz. Kamień o wysokości od 17 do 25 metrów można szybko i sprawnie obejść dookoła. Ma bowiem 55 m długości i 12 m szerokości.
Wierzchołek zaprasza zdobywców
Łatwe jest także wejście na wierzchołek, bo od strony zalesionej zbocze jest łagodniejsze i można znaleźć dogodną półkę. Trzeba uważać, aby nie spaść. Na szczycie jest zabetonowany metalowy krzyż. Z tej drugiej strony panuje atmosfera tajemniczości ze względu na to, że skały w wielu miejscach pokrywa dywan mchu.Legenda o Czarcim Kamieniu
Opuszczona pustelnia i kaplica
Gdzie leży Beskid Wyspowy?
Beskid Wyspowy to część Beskidów Zachodnich, leżąca w woj. małopolskim pomiędzy doliną rzeki Raby a Kotliną Sądecką. Nazwa wzięła się od występowania w tej grupie górskiej odseparowanych od innych szczytów górskich o wysokości względnej od 400 do 500 metrów. Beskid ten ma powierzchnię około tysiąca kilometrów kwadratowych. Leży między Kotliną Rabczańską i Gorcami oraz Kotliną Sądecką. Na północy granicą jest Pogórze Wiśnickie. Granice te są jednak płynne. Szczyty Beskidu Wyspowego charakteryzują się wybitnością. Są bowiem strome, a nawet bardzo spadziste, zwłaszcza jeśli chodzi o stoki północne. Podejścia są wymagające, ale wierzchowina zwykle jest dość płaska, zdarza się, że jest wylesiona i uprawia się na niej pola, występują tam także przysiółki.
Czytaj więcej: Ogród kwiatowy w Kromieryżu
Najważniejsze szczyty to: Mogielica - 1170 m, Ćwilin - 1072 m, Jasień - 1063 m, Modyń - 1029 m, Luboń Wielki - 1022 m, Krzystonów - 1012 m, Śnieżnica - 1007 m, Szczebel - 977 m, Lubogoszcz - 968 m, Łopień - 951 m, Cichoń - 925 m, Ostra - 928 m, Jaworz - 918 m, Hala - 913 m, Sałasz Wschodni - 909 m oraz Lubomir - 904 m. Godne uwagi są przełęcze, na przykład przełęcz Glisne, opodal Mszany Dolnej o wysokości 634 m n. p. m. W Beskidzie WYspowym można spotkać wychodnie piaskowca, czyli skałki - na przykład Diabli Kamień koło Szczyrzyca. Na Luboniu Wielkim znajdziemy gołoborze podobne do tych z Gór Świętokrzyskich. Występują także jaskinie, na przykład najbardziej znane: Zimna Dziura na Szczeblu, Jaskinia Zbójecka w Łopieniu i Jaskinia w Jaworzu. Jest ich jednak znacznie więcej. Do 2017 roku grotołazi opisali 75 takich obiektów. W górach tych są tylko dwa typowe schroniska turystyczne: schronisko PTTK na Luboniu Wielkim i schronisko PTTK na Kudłaczach.
Diabli Kamień w Szczyrzycu, jak dojechać?
Można ze Szczyrzyca dojść spacerkiem. Chyba jednak lepiej dojechać samochodem lub na rowerze.Jeśli nie wiesz, jak trafić do Diablego Kamienia koło Szczyrzyca kliknij w Google Maps.
Na górę prowadzi droga krzyżowa, której stacje rozwieszono na drzewach. Można je otwierać, ale trzeba pamiętać o ich zamknięciu, by nie zniszczył ich deszcz.
Matka Boska w pustelni koło Czarciego Kamienia.
Kapliczka obok Czarciego Kamienia.
Kolejne ciekawe i wciąż mało znane miejsce na mapie turystycznej naszego kraju. W okolicy znajduje się jeszcze kilka innych "Diablich Kamieni". Jeden z nich można m.in w Rudniku czy w okolicach Stróży
OdpowiedzUsuńDzięki za podpowiedzi szatańskich głazów. Wesołych wycieczek :)
OdpowiedzUsuń