Prof. Witold Kieżun
"Solidarność" w Parku Czechowickim
Mural przy Parku Czechowickim w Ursusie upamiętnia wydarzenia czerwca 1976 roku. Mural w Ursusie powstał na zlecenie Urzędu Dzielnicy Ursus podczas pikniku 07 czerwca 2019 roku. Namalowali go Rafał Koc i Krzysztof Mroczek, którzy zrobili kolaż historycznych fotografii i archiwaliów.
Czytaj więcej: Kościół drewniany w Stalowej Woli
Obraz nawiązuje m.in. do skutków strajków z 1976 roku w tym do powstania "Solidarności" i pierwszych częściowo wolnych wyborów w 1989 roku. Ponoć artyści spędzili dwie noce na malowaniu swojego dzieła z pomocą rzutnika.
Krystyna Sienkiewicz cała w różach
Kora Jackowska. Maanam z Bielan
Pegaz z psychiatryka
Przedwojenna Próżna
Stanisław Anioł
Mural Zofii Stryjeńskiej
"Bailout folks" na Puławskiej
Mural "Chopin w Warszawie"
Mural z Franciszkiem Pieczką
"Kajaki" na Pradze Północ
Jacek Kuroń
Czytaj więcej: Dzwon pokoju w Warszawie
Dwa obrazy na podstawie archiwalnych zdjęć zostały odsłonięte 26 czerwca 2020 roku. Co ciekawe w Mapach Google znalazłem link do tej atrakcji turystycznej i artystycznej opisany jako "Mural Roman WIlhelmi". Pewne podobieństwo jest, ale nie aż takie...
Krzysztof Kamil Baczyński
100 lat temu, 22 stycznia 1921 roku, urodził się Krzysztof Kamil Baczyński. Przed chwilą - 22 stycznia 2021 roku - na Powiślu przy ul. Solec 85 odsłonięty został mural Bartosza Kosowskiego poświęcony poecie, który zginął czwartego dnia Powstania Warszawskiego na posterunku batalionu "Parasol" w Pałacu Blanka. Udało mi się zdążyć przed zmrokiem, by odczytać strofę i przyjrzeć się powiększonemu wizerunkowi z fotografii zrobionej na maturę. Oto warszawiak, poeta, Powstaniec Warszawski. "Strzelał do wroga brylantami" - jak to ujął Stanisław Pigoń. Na ścianie kamienicy można przeczytać fragment wiersza "Spojrzenie": "I jeden z nas - to jestem ja, którym pokochał. Świat mi rozkwitł jak wielki obłok, ogień w snach i tak jak drzewo jestem - prosty".Czytaj więcej: Krzyż pod Madejową w Podwilku
Dyrektor Narodowego Centrum Kultury prof. Rafał Wiśniewski, który był inicjatorem stworzenia muralu, przypomniał, że Baczyńskiego inspirował Cyprian Kamil Norwid. Zaznaczył, że mural powstał na ścianie budynku przy ul. Solec 85, bo "to miejsce nieprzypadkowe". Szukaliśmy takiego rozwiązania, w którym wielka praca, w wielkim formacie będzie (...) oglądana przez osoby, które spacerują, przejeżdżają przez Warszawę, ale również tych, którzy wjeżdżają, jak te osoby, które wjeżdżają pociągiem ze strony wschodniej do Warszawy - wyjaśnił. Krzysztof Kamil Baczyński jako twórca zdążył napisać 500 utworów. Były to zaledwie cztery tomiki wierszy wyrażające wartości pokolenia Kolumbów, którego symbolem stał się Baczyński w polskiej wyobraźni.
Kora Jackowska
Mural Kory na warszawskim Nowym Świecie namalował Bruno Althamer. Obraz powstał dzięki organizowanej przez "Wysokie Obcasy" akcji "Kobiety na mury". Malowidło łatwo znaleźć. Jest dosłownie dwa kroki od Ronda de Gaulle'a, na tyłach kamieniczek przy Nowym Świecie. Od ulicy jest sklep ze szwajcarskimi zegarkami i urząd konserwatora zabytków. Na zapleczu urokliwe podwóreczko piętrowej kamieniczki. Puzdereczko z pięknym obrazem.
Czytaj więcej: Tajemnicza wieża w Tworkach
Portret wokalistki Maanamu w założeniu zmienia się wraz z porami roku, bo przed nim rośnie drzewo, które "ubiera" wizerunek w gałęzie - wiosną i latem zielone, jesienią barwne, a zimą nagie i czarne. Włosy artystki zostały zresztą przedstawione jako gałęzie. Olga Jackowska Sipowicz "Kora" zmarła 28 lipca 2018 roku w wieku 67 lat. W latach 1976-2008 stworzyła takie hity jak: "Kocham Cię, kochanie moje", "Cykady na Cykladach", "Szare miraże" i "Krakowski spleen". Legendarna piosenkarka walczyła z chorobą nowotworową. Pochowano ją na warszawskich Powązkach.
Wawa Polon Rad
Mural Wawa Polon Rad znajduje się na ścianie Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie na warszawskiej Ochocie przy ul. Wawelskiej 11. Namalował go Krzysztof Bagiński w 4 lipca 2011 roku w 77 rocznicę śmierci bohaterki dzieła. Był wtedy studentem Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.
Czytaj więcej: Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie
Mural upamiętnia Marię Curie-Skłodowską, noblistkę, chemika, która odkryła pierwiastki promienioptrwórcze polon i rad oraz otwarty przez nią w tym miejscu w 1932 roku Instytut Radowy. Dzięki podawrowaniu 1 grama radu to tutaj zaczęła się historia radiologii w medycynie polskiej. i początkiem nowoczesnej onkologii. Na obrazie znajdują się na symbolicznie połączone: Warszawa, polon i rad oraz daty związane z setną rocznicą przyznania uczonej drugiego Nobla - tłumaczył autor malowidła. Mural można oglądać z ulicy Wawelskiej w pobliżu skrzyżowania z Grójecką.
Mural Captain America
Mural Captain America znajduje się na ślepej ścianie kamienicy przy ul. Zajęczej 8 na Warszawskim Powiślu. Autorem malowidła jest Simpson. Mural powstał w 2012 roku w ramach stypendium dla artystów ufundowanego przez dzielnicę Śródmieście. Fresk n zdjęciu z maja 2014 roku wznosi się dość wysoko nad ulicą.
Mural z Czesławem Niemenem
Facebook.com/Miasto Stołeczne Warszawa |
Nieprzypadkowo podobizna Czesława Niemena pojawiła się nieopodal Kanału Żerańskiego na warszawskiej Białołęce.
Wcześniej Bruno Althamer stworzył m.in. symboliczną podobiznę Kory na Nowym Świecie.
Przed namalowaniem dzieła ściana na Płytowej 14 była całkowicie... biała. Ale ładnie znad niej błyszczało słońce. Zobacz to miejsce w Google Street View.
Coca-Cola z Tamki
Koronka na Banacha
Mural z ul. Widok z antyczną postacią
Mural "Śpiąca syrenka" z Ursynowa
Mural Anna Jantar i katastrofa "Kopernika"
Mural z ul. Dolnej Pixel Pancho
Masakra murali "Foton" i "Jubiler"
Czytaj więcej: Kuterevo - azyl dla niedźwiedzi w Chorwacji
Inny podmiot, agencja Good Looking Studio odmalowała tymczasowo zniszczone reklamy na innej kamienicy przy Zamoyskiego 29. Reklamy zostały jednak połączone w jedną i są łącznie raczej czymś w rodzaju epitafium niż rzeczywistym odtworzeniem zamalowanych ogłoszeń. Mają o nich przypominać aż oryginały nie wrócą. Choć ciężko będzie je nazwać oryginałami.
Ściana z ursynowskim misiem
Mural z misiem, który patrzy na motylka, powstał na ursynowskim bloku w Warszawie w październiku 2016 roku. Malowidło znajduje się na ścianie przy ul. Na uboczu na Natolinie. Właściwie to numer bloku jest ul. Meander 16 i doskonale widać ten niesamowity rysunek, gdy się jedzie aleją Komisji Edukacji Narodowej.Czytaj więcej: zwiedzanie Powązek Wojskowych
To zupełnie abstrakcyjny pejzaż, który od razu wywołuje uśmiech na twarzy. Mural miś jest największym ursynowskim muralem i bezwzględnie jest spektakularny. Projekt muralu z misiem zrealizowała firma RedSheels. Koncepcję wymyślił Bartek Podlewski, a projekt był elementem budżetu partycypacyjnego.
To mieszkańcy chcieli tego pomysłu. Fajnie jest jechać szeroką ulicą południa Warszawy i patrzeć na wielkiego czerwonego misia, który patrzy w niebo na motyla, lecącego ku słońcu. Za chwilę, zda się, sięgnie po niego łapą. Ta dynamika obrazu udziela się obserwatorowi. Budzi obawę i oczekiwanie.
Mural totalizator Toto z ul. Widok
Mural "Dziura w całym" z Targowej
Na Grochowskiej sfotografowałem mural "Dziura w całym". Jest ładna, intrygująca, ciekawa. Każdemu może się podobać. Z pewnością ta ściana ładniejsza jest z takim czymś, niźli tylko pokryta swoim starczym praskim liszajem.
Mural z Targowej to dzieło niemieckiego artysty z Hamburga znanego jako 1010, które powstało w ramach festiwalu "Street Art Doping" na warszawskiej Pradze na przełomie lipca i sierpnia 2015 roku a ścianie przy ulicy Mackiewicza 1. Jest bardzo dobrze widoczny od strony ulicy Targowej.
W tym samym miejscu była od 1974 roku reklama V Oddziału PZU z ulicy Kijowskiej 11 - podaje portal TwojaPraga.pl.
Mural żołnierze i bomby
Jeden z najbardziej znanych murali w Warszawie znajduje się pod adresem Sienna 45 na ścianie Kamienicy pod Żaglowcem i ma powierzchnię 1200 metrów kwadratowych.
W 2010 roku namalował go znany na całym świecie włoski artysta Blu, który swoje prace wystawiał w Tate Modern. Na muralu przy al. Jana Pawła II hełmy i mundury żołnierzy marionetek wśród deszczu bomb zostały oznaczone sparafrazowanymi złotymi znakami pieniędzy, które powstały z połączenia symboli sierpa i euro. Obraz ma przesłanie pacyfistyczne, antywojenne i antykapitalistyczne. Ciekawe czy ludzie to widzą...
Czytaj więcej: Szalony zamek Besiekiery
Na ścianie ocalałej z drugiej wojny i powstania warszawskiego artysta malował na zaproszenie Fundacji Vlep[v]net. Kilka lat temu mural przy Jana Pawła był zagrożony zamalowaniem. Poszły jakieś rusztowania w górę, coś się zaczęło dziać. Na szczęście udało się uratować ten deszcz bomb, bo zareagowali aktywiści.
Dzieło dobrze widać z Alei Jana Pawła w okolicach Dworca Centralnego. Mural przy Dworcu Centralnym pięknie wygląda z tramwaju.
Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.
Fajny wpis. Czekam na więcej postów w podobnej tematyce.
OdpowiedzUsuńSerdeczne dzięki :) Też miłego blogowania :)
OdpowiedzUsuńLubię murale :) fajny jest ten ten przy ratuszu na Woli - można znaleźć na nim wszystko co się z nią kojarzy: cerkiew św. Jana Klimaka, Muzeum Powstania Warszawskiego, gazownię, tramwaje. Fajny pomysł na promocję dzielnicy.
OdpowiedzUsuńP.S. Mural Niemena to dla mnie zaskoczenie, nawet o nim nie słyszałam :)
Dzięki za podpowiedź, przy okazji pojadę zobaczyć :D
UsuńŚwietny wpis, bardzo ciekawe zdjęcia;)
OdpowiedzUsuńDzięki Martyna :)
Usuńale swietny wpis! :D piękne murale! szczególnie te kajaki przykuły moją uwagę!
OdpowiedzUsuńWarto je zobaczyć na własne oczy :) Pozdrawiam, Dominika :)
Usuń